Squat Yaparken Ayak Açısı Nasıl Olmalıdır?

  3055
  0
  PAYLAŞ

  Squat hareketi her sporcunun çalışmalarına eklemesi gereken mükemmel bir egzersizdir. Aslında vücut geliştirme hareketlerinin, egzersizlerinin başında Squat gelmelidir. Vücuda kuvvet kazandıran ve geliştiren en iyi hareket Squat hareketidir.

  Sinir sistemi ve kas sistemi arasındaki koordinasyonu mükemmelleştiren Squat hareketi, her vücut geliştirme programında yer alması gereken ana egzersiz olmalıdır. Bacaklarınız ne kadar kuvvetli olursa o kadar daha iyi bisiklete biner hızlı koşar ve daha yükseğe zıplarsınız. İşte Squat vücudunuzu ve özellikle bacaklarınızı güçlendiren bir harekettir. Ancak Squat da diğer önemli hareketler gibi dikkatle ve iyi bir teknikle yapılmalıdır. Yoksa kötü ve belki de kalıcı sakatlıklara sebep olabilir.

  Squat Nedir ve Hangi Kasları Çalıştırır?

  Squat, çömelme anlamındadır ve kuvvet kazanma çalışmalarında en çok yapılan, kişinin sırtında ağırlıkla çömelip kalktığı bir harekettir.

  Squat hareketi, aktif olarak ön bacakları, arka bacakları ve kalçayı; pasif olarak ise beli sırtı baldırları ve karın kaslarını çalıştırır.

  Önemli bir konu da Squat hareketinde ayak açısının kaç derece olduğudur. Bu konu hareketin başlangıç aşamasında geçerlidir.

  Squat hareketine başlarken;

  1. Topuklar omuz genişliğinde açılmalı ve Squatta ayak açısı 30 derece dışa açık olmalıdır.

  2. Squat pozisyonunda çökerek ağırlığın altına girilmelidir.

  3. Ağırlığı tutmadan önce kürek kemikleri birbirine yaklaştırılmalıdır. Ağırlık barı kürek kemiklerin üstündeki kasların üstüne oturmalıdır ve baş ileri doğru bakmalıdır. Omuzlar dik ve göğüsler yukarıda olmalıdır. Bu şekilde askerdeki hazır ol pozisyonu gibi bir pozisyon alınmalıdır.

  4. Bar tutulurken baş parmaklar diğer parmaklarla aynı hizada olmalıdır. Bilek düz olmalı ve bükülmemelidir.

  5. Her şey hazır olunca barı kaldırabilirsiniz. Daha sonra sağ ve sol ayaklarınızla bir adım geri giderek başlangıç kısmını bitirirsiniz.

  asdasd