Ana sayfa Antrenman Streching’in Doğru Şekli

Streching’in Doğru Şekli

2309
0
PAYLAŞ

Senelerdir balistik streching, ısınma için standart bir üsluptur. Fakat bu hususta bazı endişeler vardır. Balistik esnetme, yani mesela bacak yahut kol gbi uzuvları, hareketin yarattığı moment ile normal esneme noktalarının ötesine sallayarak zorlamak, etkilenen kasın kendini korumak amacıyla kasılmasına, bu şekilde kasın kısalmasına ve teorik olarak kas esnekliğini ve hareket silsilesini arttırma amaçlarına aksi sekilde etki oluşmasına sebep olabilir. İsviçreli bilim adamları, hareket silsilesini yani esnekliği arttırma konusunda hangisinin daha verimli olduğunu belirlemek üzere balistik esnetmeyi bir “kas ve gevşet” esnetmesi ile mukayese ettiler.

Kas ve gevşet” yaklaşımı kesinlikle daha üstün sonuç verdi. Araştırmacılar tekniği aşağıdaki şekilde izah ettiler. İdmandan önce yada sonra uygulayın ve farkı tarif etmeye çalışın. Esnetme yapmaya başlayın ve hareket silsilesinin mümkün olan en üst noktasına kadar yavaşça uzanın. Bu noktada esnetmeyi kesin ve 7-8 saniye boyunca bir izometrik kasılma uygulayın (hareket değil sadece kasma). Bunu 2-5 saniyelik bir gevşeme takip etsin. Daha sonra hareket silsilesinin ulaşabildiğinizden üst noktasında tekrar izometrik kasma yapın ve bu şekilde devam edin. Bunu her kas grubu için beş defa tekrarlayın.

Örnek olarak dik bir şekilde ayakta durun ve bacaklarınızdan birini yukarı kaldırabildiğiniz kadar kaldırın ve bir dayanağa yaslayın. “Kas ve gevşet” işlemini tarif ettiğimiz gibi uygulayın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

asdasd