Ana sayfa Antrenman Makaleleri Sürantrenman Nedir?

Sürantrenman Nedir?

2007
0
PAYLAŞ

Antremanın sonunda oluşan yorgunluk haline Sürantrenman denir. Bu yorgunluğun oluşmasını tetikleyen sebepler mevcuttur. Örneğin yanlış yapılan antreman yorgunluğa yol açtığı gibi sporun vermiş olduğu veriyi de azaltır. Fazla yüklenme ya da yanlış yapılan çizelgeler de oluşan bu durumun birçok sebebi bulunmaktadır. Aynı zaman da yanlış yapılan bir antremanda enerji tüketimi fazlalaşır ve metobolitler de artış meydana gelir. Bu şekil de kaslar da sinirler de yavaşlama oluşur. Bu durumlar yaşanarak yorgunluk meydana gelir.

Yorgunluğa Yol Açan Sebepler

  1. Kimyasal Sebepler: Kanda bulunan metobolitlerin artması ile birlikte belirli asitlerin oluşması durumun da meydana gelen kimyasal yorgunluktur.

  2. Fizyolojik Sebepler: Su ve tuzun vücuttan azalarak, yeme içme düzensizliği sonucu ortaya çıkan sebeptir.

  3. Psikolojik Sebepler: Yorgunluğa yol açan psikolojik sebeplerin başında his ve duygular da değişkenlik sonucu ortaya çıkan korku, endişe, üzüntü, heyecan ve gerginlik sonucun da ortaya çıkan sebeplerdir. Aşırı kaygı uygu dengesini bozabilmektedir.

  4. Çevresel Sebepler: Bu sebep diğerlerine kıyasla daha çok yaşanmaktadır. Dışarıdan gelen küfürlü ya da sporcuyu rahatsız edici davranışlar oldukça etkilidir. Aynı zaman da antrenman yapan kişinin kendini rahat hissedecek ortamda bulunması ve spora odaklanması gerekir. Bu durumun önüne geçen durumlar da Sürantrenman devreye girme olasılığı oldukça yüksektir. Havanın sıcak, nemli olması da aynı şekil de çevresel sebepler arasına girer ve sporcuyu yorar. Bu sebeple açık havada yapılan antremanlar spor sonrası yorgunluk olasılığını en aza indirir.

Sürantrenman geçici bir durumdur. Bu durumdan kurtulmak için uyku hapları yahut sakinleştirici ilaçlara ve kas gevşetici ilaçlara yönelmemek gerekir. Bu ilaçlar bağımlılık yapıcı etki göstermekte ve karaciğer ve böbrek rahatsızlıklarına sebep olabilmektedir.

asdasd