Tam Buğday Ürünleri Sağlıklı Mıdır?

  2112
  0
  PAYLAŞ

  Günümüzde tartışması çok fazla olan bir konu tam buğday kullanılmalı mı kullanılmamalı mı konusudur. Faydalı olup olmadığını ölçmek için öncelikle tam buğday nedir, doğadan nasıl bulunur onu bilmek gerekir. Bu makalede kafanızdaki sorulara yanıt bulmaya çalışacağız. Tam buğday demek aslında tam taneli tahılların doğadaki mevcut hali demektir. Tahıl farklı bölgelerden oluşmaktadır ve her katmanının işlevi farklılık göstermektedir. Tahıllar içerdiği yağ miktarlarıyla da farklı özellikler gösteriyor. Ayrıca tahıllarda E ve B12 dışında B grubu vitaminleri açısından oldukça zengindir.

  Tam Buğday Ekmeği

  Beyaz ekmek sağlıksız olarak biliniyor fakat tam buğday hakkında söylenebilecek şeyler tartışma konusu olmaktadır. Yapılan araştırmalar tam buğday ekmeğinin de sağlığa zarar vereceğini gösteriyor. Tam buğday glütenden oluşmaktadır. Gluten buğday ve arpalarda bulunan temel protein olarak tanımlanmaktadır. Aslında glüten ıslak bir hamuru ele alınca hissedilebilir. Hamura esnek ve yapışkan özelliğini veren glütendir. Bağışıklık sistemi tarafından yabancı madde olarak tanınan bu madde sindirimde sıkıntı çıkarmaktadır. Aslında sorunun ilk kısmı burada oluşmaktadır. Vücut kendisini koruma amacıyla glütene saldırıyor ve sindirim için daha da ileri safha olan sindirim duvarı da zarar görüyor. Çölyak hastalığı olarak bilinen bir hastalık ortaya çıkıyor. Çölyak hastası olmayanlarda ise sindirim duvarına verilen zararla farklı rahatsızlıklar ortaya çıkabiliyor. Sindirim duvarındaki acı kişi tarafından mide yanmasına benzer bir rahatsızlıkla hissedilebiliyor. Anemi, şişme ve yorgunluk gibi farklı şekillerde de etkisini gösterebilir.

  Tam Buğdayın Kan Şekerine Etkisi

  Ayrıca tam buğday kan şekerini normal dışı çok hızlı bir şekilde yükseltmektedir. Kan şekerinin hızlı düşüp yükselmesi açlık hissinin normal düzeyde hissedilmemesine sebep olur. Ani acıkmalar gibi yeme isteği uyandırır ve kilo almaya yol açabilir.

  asdasd