Tatlıların Kalorileri

  2483
  0
  PAYLAŞ

  Tatlılarda Kalori Değişkenliği

  Yediden yetmişe herkesin severek yediği tatlıların kalorileri bazı etkenler sonucunda değişkenlik gösterebilir. Bugün sizlerle beraber tatlıları kalori cetveli üzerinde inceleyip hangi tür tatlılının ne kadar fazla kalori içerdiğini öğreneceğiz. Tatlı çeşitleri saymakla bitmez ancak bugün sizlere tatlı dünyasının en çok bilinenlerini anlatacağız. Şimdi sırayla en bilinen türleri inceleyelim.

  Sütlü Tatlılar

  Sütlü tatlıları çok severiz ve bol bol tüketiriz. Aslına bakılırsa sütlü tatlılar diğer tatlı türevlerine göre daha az kalori içeriyor. Sütün doğal bir madde olması kalori değerlerini düşürür nitelikte. Sütlü tatlıların kalori cetvelini inceleyecek olursak 100 gr sütlaç 140 kalori içermektedir. Bunu diğer trendlerle karşılaştıracak olursak bu değer oldukça faydalı. Mesela aynı şekil tiramisu kalori cetvelinde 250 kalori değeri almakta.

  Şerbetli Tatlılar

  Şerbetli tatlılar Türk toplumunun vazgeçilmezlerindendir. Şerbetli tatlılar oldukça geniş bir çeşitliliğe sahiptir. Hamurun pişirilmesi veya kızartılmasının ardından üzerlerine şerbetler dökülmesi kalori oranını bir hayli yükseltmektedir. Şerbetli tatlıların kalori cetveline değinecek olursak baklava kalori cetvelinde 440 kalorilik değer almaktadır. Bu değerin yüksekliğini şu şekilde de anlatabiliriz iki dilim baklava(100gr) = 2 saat tempolu yürüyüş.

  Meyve Sebze İçerikli Tatlılar

  Meyve sebzeler doğal besinlerdir. Tatlılarda kullanılmaları durumun tatmin edici ve az kalori oluyorlar. Meyveli tatlıların kalori cetvelinde en çok göze çarpan tatlı ayva tatlısıdır ve cetvelde 170 kalori değerini alır. Bu ailenin çok sevilen bir diğer üyesi ise kabak tatlısıdır. Kabak tatlısı da cetvelde 163 kalorilik bir değer alır.  Sebzeler katkısıyla yapılan birçok tatlı da az kalori içermektedir.

  Görüldüğü üzere tatlılar doğal malzemeler kullanıldığı sürece oldukça düşük kalorideler. Ancak yapay malzemelerin veya yapay şekerin baskın olduğu tatlılar için aynı şeyi söyleyemiyoruz. Tatlı Günler!

  PAYLAŞ
  Önceki makaleKemiklerin Korunması
  Sonraki makaleNefes Egzersizleri
  asdasd