Ana sayfa Sağlık Testosteron Neden Düşer?

Testosteron Neden Düşer?

2885
0
PAYLAŞ

Erkeklerin testisinde üretilen ve halk arasında erkeklik hormonu olarak bilinen Testosteron hormonu erkeklerin belli başlı gelişim çağlarında gelişmeleri düzenler ve de erkeklik davranışlarını arttırır. Testestorosyon hormonunun erkeklerde ki bu dönemlerde ki etkisi sesin kalınlaşması, sperm üretilmesi, kemik yapılarının geliştirilmesi ve de kasların güçlendirilmesinde de önemli rol oynamaktadır. Bu hormonun eksikliğinin görülmesi durumunda bu gelişmeler gerçekleşmeyeceğinden. Kişi daha az erkek hisseder ve bir erkek vücudundan çok bir kadın vücuduna benzer bir yapıda gelişme gösterebilir. Bunun sebebi ise testosteron hormonunun kadınlarda da üretilmemesidir. Erkeklerde bu oran 10 kat fazla olduğu için kas gelişimi ve de cinsellik isteği kadınlara nazaran daha fazladır. Belli başlı zamanlarda erkeklik hormonun düşmesi görülebilir bu zamanlardan birisi ergenliğe geçiş dönemidir diğeri ise yaşın ilerlemesinden kaynaklanan yaşlılıktan kaynaklanan düşmedir.

Ergenliğe geçiş döneminde gerçekleşen testosteron düşmeleri belli başlı sendromlar altında incelenmektedir. Bunlardan ilki “Kallman sendromu” dur. İkinci olan ise “Klinefelter sendromu” olarak adlandırılmaktadır. Kallman sendromu her iki cinste de görülebilmekle birlikte cinslere göre görülebilme oranı; erkek için 10.000 de kadınlar için 50.000 de birdir. Bu sendromun tedavisi vardır. Tedavisi ise dışarıdan düzenli olarak hormonal takviye almaktır. Diğer sendrom ise doğuştan gelen genetik bozukluklardan kaynaklanır. Normal bir erkek için cinsiyet kromozomunun çakışması XY şeklinde olurken Kleinfelter bir erkek için Bu çakışma XXY şeklindedir. Bu sebepten ötürü de testosteron eksikliği görülebilir.

Yaşlılık döneminde görülen testosteron eksikliği ise normal olup belli bir yaşa ulaşan tüm erkeklerde görülmektedir. Bu süreyi daha da arttırmak isteyenler için yani testosteron düşmesini azaltmak için dinç bir şekilde hayatı geçirmek ve de sağlıklı beslenmek işe yarayacak etmenlerdendir. Bunların dışında rastlanılan testosteron düşmeleri psikolojik ve de ruhani duruma bağlı olabilir.

asdasd