Time Under Tension Sistemi

  4235
  0
  PAYLAŞ

  Bu kavram sporla uğraşan ve vücut geliştirenler tarafından bilinen ve sıkça duyulan bir kavramdır. Time under tension, fitness ve vücut geliştirme dalları ile ilgili ve yeni başlayan kişiler bilmese de orta ve ileri düzeydeki sporcuların mutlaka bilmesi ve fikir sahibi olması gereken bir kavramdır. Time under tension kavramı Türkçe’ye çevrilirse ‘gerilim altındaki zaman’ kavramı ortaya çıkmaktadır, bu şekilde Türkçeleştirilebilir. Şimdi time under tension kavramını bir egzersiz örneği ile açıklayalım:

  Time Under Tension Nedir?

  Ağırlık kaldırıp indirirken vücut üzerinde belirli bir baskı ve gerilim oluşmaktadır. Bunu şı şekilde açıklayabiliriz: Halter kaldırıp indiren bir sporcu düşünelim. Bu sporcu ağırlığı kaldırdığında, ağırlık miktarına göre 1 veya 2 saniyelik zaman geçecektir. Aynı şekilde ağırlığı kaldırdıktan sonra tekrar indirirken de 1 veya 2 saniyelik bir zaman dilimi olacaktır. İşte bu ağrılık kaldırılıp indirilirken geçen toplam zaman vücudun baskı altına kalmasına neden olacaktır. Yani toplam 4 saniye vücut gerilim altında kalmıştır ve bu gerilim altındaki zaman time under tension yani gerilim altındaki zaman olarak adlandırmaktadır. Toplam her harekette vücut 4 saniye gerilim altında kalıyorsa, bu hareketi 15 defa tekrarladığınızda vücut 60 saniye boyunca gerilim altında kalacaktır. Time under tension kasların gelişmesi, hacim ve güç kazanması için oldukça önemlidir.

  Time Under Tension Faydaları Nelerdir?

  Gerilim altındaki zaman kasların güçlenmesi ve gelişmesi için önemlidir ancak bunun şiddeti, sıklığı ve zamanı da kasların gelişiminde direkt olarak etkili olmaktadır. Örneğin ağırlık çalışırken ağırlığın kasların üzerinde kaldığı süre ve bu ağırlığın kaç set çalışıldığı önemlidir. Hedefe yönelik time under tension çalışmaları belirleyebilir ve belli setler halinde çalışabilirsiniz. Güç kazanmak için ağırlığı 1-6 defa kaldırabilir ve toplam 4-20 saniye arasında kaslara gerilim uygulamasını sağlayabilirsiniz. Dayanıklılık için ise en az 12 defa hareketi tekrarlamalı ve 60 saniyeden fazla kaslarınızın time under tension’a maruz kalmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle yapılan çalışmaların daha etkili olduğunu görebilirsiniz.

  asdasd