Tüm Çalışmalara Rağmen Kas Gelişmemesi

  2555
  0
  PAYLAŞ

  Kas geliştirmek özellikle son yıllarda üzerine en çok çalışan konuyu oluşturmuştur. Ancak kas geliştirirken özellikle dikkat edilmesi gerekenler bulunmaktadır. Tüm çalışmalara rağmen kas geliştirilemiyorsa demek ki doğru bir yol izlenemiyor. Doğru bir yolun izlenmesi ile kas geliştirmek gayet kolaydır. İşte kas gelişmemesi nedenleri;

  1. Ağırlık çalışmamak: Ağırlık çalışıyor olabilirlisiniz size göre ağır olabilir ancak çalıştığınız ağırlığın ciddi anlamda ağır olması gerekmektedir. Yani çalıştığınız ağırlıkla yapacağınız set tamamlandıktan sonra en fazla bir ya da iki tekrar daha yapabilmelisiniz. Daha fazlasını yapabiliyorsanız demek ki yeterli oranda ki ağırlıkla çalışmıyorsunuz. Ağırlık çalışmak kas güçlendirme de en önemli olan hususu oluşturmaktadır. Ağırlık çalışırken sizin vücudunuza göre uygun olan bir ağırlığı seçmelisiniz. Size uygun ağırlığı bulmak için gerekirse bir profesyonelden de yardım almalısınız.
  2. Ağırlığı Artırmamak: Hep aynı ağırlık ile çalışmak da kasların büyümemesinin en büyük etkenini oluşturmaktadır. Bunun için özellikle ağırlık artırılmalıdır. Ağırlık artırılmadığı takdirde büyük bir sorunla da karşı karşıya kalınmaktadır. Çünkü çalıştıklarınızın tamamı çöpe gitmektedir. Ağırlıklarınızı her zaman belli oranlarda artırmalısınız. Her seferinde ortalama %2 oranında artırmanız en doğru olanıdır. Mesela 50 kg ile işe başladınız, bir daha ki çalışmaya ortalama 51 kilo ile devam etmeniz gerekmektedir. Bir sonrakine yine %2 oranında artırmanız doğru olacaktır. Eğer ki bir ağırlıkta tıkandınız yani setleri tamamlayamıyorsunuz. O halde bu ağırlıktan devam etmeli ve bu ağırlık üzerinde çalışmalısınız. Bu ağırlığı kaldıramamanızın en büyük sebebi ise dinlenmemek olabilir. Bunun için de dinlenmeleri de es geçmeyin.
  3. Yeterince Beslenmemek: Yeterince beslenmemek de kas yapımını engelleyen bir faktörü oluşturmaktadır. Çok protein alıyor olabilirsiniz ve proteinin kas yapacağını düşünüyor olabilirsiniz. Ancak yeterince kalori almadığınız müddetçe yeterince kas da yapamazsınız. Günlük aldığınız kalorileri mutlaka hesaplamalısınız. Verdiğiniz kalori yediğiniz kaloriden mutlaka daha az olmalıdır. Yoksa sürekli olarak yediklerinizi eritir durursunuz ve bir türlü kas yapmazsızınız. Bunun için ek olarak vitamin ve mineraller alabilir ve kas yapımınıza katkıda bulunabilirsiniz.
  asdasd