Ana sayfa Sporcu Gıdaları Universal Animal Whey 1800 Gr Ürün İncelemesi

Universal Animal Whey 1800 Gr Ürün İncelemesi

1762
0
PAYLAŞ

Pek çok kişi tarafından “protein tozu” olarak bilinen ve sporcular tarafından kullanılan takviye gıdaların genel adı “supplement”tir. Zaten supplement kelimesinin Türkçe karşılığı da ek, ilave, takviye gibi anlamlara gelmektedir. Bu ürünler genellikle toz halinde olmakla birlikte sıvı halde bulunan supplementler dahi vardır örneğin L-karnitin gibi. Fakat her şeyden önce bilmemiz gereken şey bu ürünlerin birer temel besin maddesi olmadığıdır, normal beslenmeye ek bir şekilde genellikle sporcular tarafından takviye olarak kullanılırlar.

Bu yazımızda inceleyecek olduğumuz “Universal Animal Whey 1800 Gr” ürünü protein ağırlıklı bir üründür ve temel maddesi whey proteindir. Amerika Birleşik Devletleri menşeine sahip bir marka olan UNIVERSAL markasının ismini supplement ürünler üzerine ufak bir araştırma yapmış olsanız dahi en başlarda görmeniz olasıdır. Bu yazımızda bu ürünü tüm açılardan ele almaya çalışacağız.

İçerik ve Performans

Toplamda 1800 gr ağırlığa ve 54 servis sayısına sahip olan whey protein içerikli bu ürün oldukça iyi bir içeriğe sahiptir.  İçeriğinde bulunan whey protein, ağırlıklı olarak yüksek saflıktaki izole proteinden oluşmaktadır ve yüksek hammadde standartlarına uygun bir şekilde Universal Nutrition Amerika tesislerinde üretilmektedir. Aşağıda verilecek olan tabloda da belirtildiği gibi 33 gramlık bir servisinde genel olarak 25 gr protein,  1,1 gram glutamin, 585 mg arjinin ve yaklaşık 5,5 gram BCAA içermektedir. Detaylı tablo aşağıdadır:

1 servis (yaklaşık 33 gr) için;

Enerji  131 kalori
Yağ  1 gr
-Doymuş Yağ  0,5 gr
Karbonhidrat  4 gr
-Şeker  1 gr
Lif  3 gr
Protein  25 gr
Sodyum 0,11 gr
Alanin  1200 mg
Arjinin  585 mg
Aspartik Asit  2600 mg
Sistin  630 mg
Glutamik Asit  3000 mg
Glisin  465 mg
Glutamin  1100 mg
Histidin  495 mg

İzölösin  1500 mg
Lösin  2700 mg
Lizin  2200 mg
Metiyonin  525 mg
Fenilalanin  850 mg
Prolin  1400 mg
Serin  1100 mg
Treonin  1600 mg
Triptofan 420 mg
Tirozin  750 mg
Valin  1400 mg şeklindedir.

Ürünün detaylı içerik değerlerinden de görüldüğü gibi UNIVERSAL’ın içerik konusunda oldukça kaliteli bir iş çıkardığını söyleyebiliriz. Bağımsız test sonuçlarına göre ürün, üzerinde de bulunan bu içerik tablosuyla %99 uyumluluk göstermektedir. Bu açıdan da firmanın oldukça güvenilir olduğu söylenebilir.

Animal Whey performans olarak da son derece etkilidir ve içeriğinin hakkını vermektedir. Ayrıca yağsız bir kas kütlesi isteyen sporcular için düşük yağ ve şeker oranıyla oldukça ideal bir formüle sahiptir ve özellikle ileri seviye sporcular tercih edilmektedir. Bu açıdan piyasadaki muadillerine göre üstün olduğu söylenebilir.

Bütün bunların dışında ürün, aspartam (tatlandırıcı), domuz katkı maddesi, et ürünü, GDO, koruyucu madde, renklendirici boya gibi maddeler içermemektedir. Bu durumda insan sağlığı açısından uygun bir ürün olduğu söylenebilir.

Lezzet ve Kullanım Kolaylığı

Her ne kadar kaliteli içerik son derece önemli olsa da supplement tüketicileri için bir başka önemli konu da ürünlerin lezzeti olmuştur. Özellikle bazı ürünlerden lezzet konusunda dili yanan kişiler ürünlerin lezzet durumuna son derece önem vermektedir. Bu yüzden bir ürünün kaliteli içerik ve performansın yanında insanların rahatça tüketebileceği tatmin edici bir lezzette barındırmalıdır.  Universal Animal Whey ürününün bu konuda da tam not aldığını hatta muadillerinin pek çoğundan önde olduğunu söyleyebiliriz.  Ürün Amerika’da 20’den fazla farklı aromayla üretilmekle beraber ülkemize ilk defa 2016 yılında çikolata aroması ile getirilmiştir ve kısıtlı aroma ile kullanıcılara sunulmaktadır. Bu her ne kadar farklı lezzetler arayanlar için üzücü olsa da çikolata aromalısının muadillerine göre harika bir tada sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Kullanım kolaylığı olarak da sindirimi kolaylaştırmaya ve emilimi hızlandırmaya yardımcı enzim içeriğiyle kullanıcılara son derece kaliteli bir kullanım sağlıyor. Su veya tercihe göre süt ile karıştırılabilecek bu ürüne tercihe göre meyve de eklenebiliyor. Aynı şekilde eklenen sıvının miktarını da damak zevkine göre değiştirebilirsiniz. Homojenize olma konusunda da ürün gayet başarılı herhangi bir shaker yardımı ile 10 saniye çalkalamak bu konuda yeterli.

 Fiyat ve Bulunabilirlik

Marka değeri yüksek olan UNIVERSAL’ın bu ürününün muadillerine göre biraz daha pahalı olduğu söylenebilir. Ancak içerik konusundan neredeyse rakipsiz olan bu ürünün bulunabilirlik konusunda da herhangi bir sıkıntısı olmadığı söylenebilir. Web sitelerinden ya da mağazalardan rahatlıkla temin edebilirsiniz.

Kullanım Tavsiyesi

1) Başlangıç Seviyesi İçin
Başlangıç seviyesinde 1 porsiyon (1 ölçekten oluşur = 33,7 gr) ürünü tercihe göre 250-500 ml arası su veya süt gibi bir sıvıyla karıştırıp antrenman sonrası kullanabilirsiniz.

2) Orta Seviye İçin
Orta seviyede de yine 1 porsiyon (1 ölçek =33,7 gr) ürünü tercihinize göre 250 – 500 ml arası su veya süt gibi bir sıvıyla karıştırmak suretiyle antrenmandan 30 dk önce ve antrenmandan sonra alarak kullanabilirsiniz.

3) İleri Seviye İçin
İleri seviyede ise 1 porsiyon ürünü damak tadına göre 250 – 500 ml arası su veya süt gibi bir sıvıyla karıştırıp sabah kalkar kalmaz, antrenmandan 30 dk önce ve antrenman sonra olmak üzere günde 3 defa kullanabilirsiniz.

İnceleme Özeti

Ürünü maddeler halinde kısaca özetlemek gerekirse;

Her daldan sporcunun kullanımı için uygundur.

İçerdiği whey protein ağırlıklı olarak yüksek saflıktaki izole proteinden oluşmaktadır.

Yüksek hammadde standartlarına göre kaliteli bir şekilde üretilmiş olup içerik etiketi bağımsız araştırmalarla %99 uyumludur ( %1’lik fark değerlerdeki ufak farklardır, içerik maddeler etikeyle tamamen aynıdır.)

Sindirim enzimleri kullanılması bu tarz ürünleri sindirme sorunu yaşayanlar için büyük bir artıdır.

Son derece lezzetlidir ve kolay karışabilir bir forma sahiptir.

Yüksek aminoasit değerlerine ve anabolik değerlere sahiptir.
Düşük yağ ve şeker içeriğiyle yağlanma yapma gibi bir durumu söz konusu değildir.

GMP ( Good Manufacturing Practices) standartlarına uygun olarak üretilmektedir.

Bütün bunları dikkate aldığımızda Universal Animal Whey protein ağırlıklı ürününün UNIVERSAL markasının bizi şaşırtmayan kaliteli ürünlerinden biri olduğu söyleneblir.
 

 

asdasd