Vücut Geliştirme de ACI KAÇINILMAZ

  2257
  0
  PAYLAŞ

  Vücut Geliştirme de AKIL OYUNLARI

  Antrenmana başladığınızda hafızanız beyninize kaslarınızı beslemek ve kalbinizi etkili kullanmak için yüksek miktarda oksijene ihtiyaç duyacağını hatırlatır. Cardiff School of Sport’tan Micheal Hughes “Nefes aldığınızda, kan dolaşım sisteminize oksijenin ulaşmasını sağlayan akciğer kanalları genişler” diyor. Bu da kaslarınıza daha fazla kan gitmesi demektir. Ayrıca bu öngörü adrenal bezlerinin de harekete geçmesini sağlar. Hughes “Bu aslında daha antrenmana başlamadan önce olur ancak salgılanan adrenalinin oranı antrenman başladıktan sonra daha da artar” diyor.

  Vücut Geliştirme de BASKI ARTIYOR
  Beyninizle kaslarınız arasındaki sinirsel yollar aşırı yüklenmeyle karşılaşır. Hughes “Adrenalin salgılanmasındaki artış ve ağırlık kaldırırken nefesinizi tutmak kan basıncını ve kalp atış hızını ciddi oranda artırır” diyor. Kanada’da yapılan bir araştırma ağırlık antrenmanı yapanların kan basınçlarının normal zamana göre antrenman sırasında dört kat daha fazla olduğunu gösteriyor.

  Vücut Geliştirme de KALBİNİZ DE ANTRENMAN YAPIYOR
  Kalbiniz attıkça pompalanan kan çalışan kaslarınıza enerji götürür. Hughes “Bu sırada iç organlarınızdan iskelet kaslarına doğru bir kan akışı olur. Zamanla kan basıncınızdaki bu iniş ve çıkışlar kalbinizi daha güçlü kılar ve vücudunuz hormonal değişikliklerden strese kadar birçok sorunla daha iyi başa çıkar” diyor.

  Vücut Geliştirme de ACI KAÇINILMAZ
  Dundee Üniversitesi’nden fizyolojist Helen Weavers “Sürekli ağırlık kaldırmak kas liflerinde mikroskobik yaralanmaların oluşmasına neden olur. Vücudunuz, bunları tekrar eski haline getirmek için hasarlı bölgelere protein yollar. Bu işlem sürekli hale geldiğinde kas lifleri hem büyür hem de sayıları artar” diyor. Bu da tabii ki daha büyük kaslara sahip olmak demektir.

  Vücut Geliştirme de AYNAYA BAKMA ZAMANI
  Ağırlık antrenmanınızı bitirdiğinizde vücudunuz tarafından depolanan kan, küçük yırtıklar almış kas liflerine gönderilir. Antrenör Jon Lewis “Bu ekstra kan kaslarınızı daha büyük gösterir ama etki yarım saat kadar sürer” diyor. Aynada kendinizi bakmanız için en ideal zaman dilimi budur.

  Vücut Geliştirme de HIZLANAN METABOLİZMA
  Kalp atış hızınız antrenmandan beş dakika sonra normal seviyeye düşer. Lewis, kaslarınızın tekrar kendine gelmesi için yoğun ağırlık antrenmanları arasında bir gün dinlenme süresi bırakmanız gerektiğini söylüyor. Lewis, ayrıca bütün bu ağırlık antrenmanlarının bir yan etkisine daha dikkat çekiyor: “Dinlenme halindeki metabolizma hızınız artar. Bu da daha fazla kalori yakmak ve vücudunuzun daha zor yağ biriktirmesi anlamına gelir.”

  asdasd