Vücut Geliştirme Sporu Ve Steroidlerin Ortaya Çıkışı

  3064
  0
  PAYLAŞ

  Vücut geliştirmenin temeli antik yunana dayanmaktadır. Modern vücut geliştirmesiyle pek bir ilgisi olmasa da insanlar o dönemde de gerek kuvvet kazanmak gerekse iyi görünmek için ağırlıkların altına girmekteydi. Daha sonra ilk ilkel dambıllar Hintli askerler tarafından kullanıldı. Onlar dambılları iyi görünmek için değil, kuvvetlenmek için kullanmaktaydı. Hintlilerden sonra ağırlık kaldırırarak kuvvet kazanıldığını öğrenen insanlar güçlenmek için ağırlık çalışmaya başladı. Bu insanlar genellikle sirklerde çalışan show adamlarıydı. Çok ağır cisimleri taşır, onları sürükler ve çekerlerdi. Bu gösteriler insanların ilgisini çekmekteydi.

  Modern Vücut Geliştirmenin Doğuşu

  Çok ağır nesneler kaldıran, çok güçlü ve iri görünen bu adamlara kadar kimse vücudun estetik görüntüsüne önem vermemekteydi. Daha sonra sahneye Eugen Sandow çıktı ve dikkatleri üzerine toplamayı başardı. Sandow vücut geliştirmenin babası olarak bilinmekle birlikte vücudunu estetik görünmesi için de geliştiren ilk insandır. Sandow’un sahneye çıkışıyla birlikte modern vücut geliştirme doğmuş ve insanlar vücutlarını belirli bir disiplinle, estetik görünmesi için çalıştırmaya başlamıştır. Sandow vücut geliştirme için birçok hizmet vermiş, yarışmalar düzenlemiş ve günümüze kadar ulaşmasını sağlamıştır. Vücut geliştirme sporu günümüze ulaşana dek elbette ki birçok darbe de yemiştir.

  60’lı Yıllar Ve Steroid Kullanımı

  60’lı yıllarda vücut geliştirme sporunun altın çağı olarak kabul edilir. Bu yıllarda, birçok olağanüstü irilikte vücut geliştiriciler ortaya çıkmıştır. Bu dev vücutların ortaya çıktığı yıllarda steroidlerin de keşfedilmiş olması tabiki sadece bir tesadüften ibaret değildir. Steroid insanların genetik sınırlarını aşmasına yarayan kimyevi bir hormondur. İnsanlar steroidin keşfedildiği bu yıllarda insan vücudunun sınırlarını zorlamış, dev vücutlar yaratmıştır.

  Steroidin Zararları:

  Kimyasal bir madde olan steroid kalp krizlerine, karaciğer yetmezliğine, kalp ritmi bozukluğuna, prostat ve çeşitli kanser çeşitlerine, böbrek yetmezliğine kısırlığa, genetik bozulmaya ve çeşitli psikolojik sorunlara neden olmaktadır. Steroid kullanan vücut geliştirmecilerin çok azı 50 yıldan fazla yaşamıştır. Hem hekimler, hem de spor çevreleri tarafından onaylanmayan bu kimyasal maddenin kullanılmaması kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Günümüzde kullanımı yasal değildir.

   

  asdasd