Vücut Gelistirme ve Süt

  2475
  0
  PAYLAŞ

  Son zamanlarda süt, vücut geliştiriciler arasında pek rağbet görmemeye hatta kötülenmeye başladı ki bunu kesinlikle anlayamıyorum. Kullanmama sebebi herkese göre farklılaşıyor. Kimi sütü çok yağlı olduğu için, kimi pahalıya (?) geldiği için, kimi ise bağırsaklarını bozduğu için

  pek tercih etmediğini söylüyor. Benim içinse sütün başarımdaki yeri gerçekten büyük. Ben sütü çok severim ve bolca tüketirim. Sütü vücut geliştirmeye başladığımdan beri içerim ve eminim ki 13 ayda aldığım 8 kiloda sütün payı çoktur. Diğer gıdalara göre de sütün fiyat-performans oranı gerçekten yüksek. Ayrıca ilk vücutçulardan Clancy Ross , John Grimek gibi pek çoğu yine elde ettikleri başarıyı süte bağlarlar. Son zamanlarda doğal gıdalarla (ek beslenme ürünleri, protein tozları vs olmadan) yapılan Vücut geliştirmeye yönelik bir eğilim olduğunu da düşünürsek, neden süte bir şans vermiyorsunuz?

  Süt her yerde marketlerde, bakkallarda , gıda satılan hemen her yerde. Kola, gazoz gibi içeceklerin yerine içebilirsiniz. Sabah kahvaltıda sade olarak yada mısır gevreğinizle birlikte tüketebilirsiniz. Ne zaman susarsanız su yerine süt için. Ama akşamları tüketmek en kolay ve uykumuza da destek olan yol.

  Günde 1-2 litre süt içilebilir. Ben genellikle içerdiği protein için tüketirim ve o günkü diyetime göre miktarını ayarlarım. 1 litre süt yaklaşık olarak 32 gram protein ihtiva eder ve bu proteinlerin çoğunu casein ve whey proteinler oluşturur. Ayrıca casein ve yumurta proteini birleşerek tam bir amino asit spektrumu oluşturabilir. Sanırım siz bodybuildingcilere whey proteinin önemini anlatmam gereksiz. Biliyorsunuz ki whey dünyadaki en çok bio-available proteindir . Diğer protein olan casein ise daha yavaş emilmesine karşın içerdiği essential aminolar ile vücudunuzun amino asit havuzuna önemli katkılar yapar. Bu iki proteinin karışımı uzun sürede emileceği için amino emilme yüzdesi fazla olur. Ayrıca casein de bulunan aminolar, whey proteinin kaslarda depolanmasını sağlar.

  Sütteki whey protein oranını yaklaşık %20 kabul edersek, 1 litre sütte yaklaşık 6-7 gram whey bulunur. Bu miktar çoğu kaynakça tavsiye edilen antrenman sonrası miktardır. Günlük 5 litre süt 90 kg nın altındaki bir sporcunun tüm protein ihtiyacını karşılayabilir. Ben günlük protein ihtiyacımın %20-30 nu sütten karşılarım.

  Vücut Gelistirme ve Süt

  Sağlıklı kilo almanız için besinleri ne oranda almanız gerektiğini, herhangi bir uzmana sorun. Size %50 oranında karbonhidrat, %35 protein ve %15 yağ önerecektir. Ne tesadüftür ki bu oranlar bize yarım yağlı sütü işaret etmektedir. Bundan dolayı süt gerçekten mükemmel bir besin. Sütün litresinde 440 kalori vardır ve bu kalorinin kaynağı 48 gram karbonhidrat, 32 gram protein ve 15 gram yağdır. Daha fazla kanıt ister misiniz? Yeni doğmuş 3kiloluk bir bebeği düşünün. Doğduğunda tek eylemi sırt üstü yatmak olan bu bebek, nasıl 7-8 ay içinde emeklemeye başlıyor? Tabi ki anne sütü ile. Bu hızla büyümeye devam ettiğini bir düşünsenize! Öyleyse neden sizi bebeklikten çıkartıp bugünlere getiren süte sırtınızı dönüyorsunuz? Başarıyı hedefleyen bir atlet için yüksek kalori alımı çok önemli, ama yediklerinize de dikkat etmelisiniz. Günlük aldığım sütten 600-1000 kalori kadar elde ediyorum ki süt dünyada saf ve temiz kalabilmiş, genetiği ile henüz oynanmamış yegane ürünlerden biri.

  Ayrıca içerdiği

  Kalsiyum
  Lactoferrin
  Vitamin D

  ile gerçekten iyi bir vitamin ve mineral kaynağıdır.

  Ne tür süt tüketmeli?
  Genel olarak yarım yağlı süt her tip sporcu için idealdir. Eğer gerçekten çok zayıf iseniz tam yağlı süt kullanmakta ekstra kalori ihtiyacınızı karşılayacaktır. Ve doğal olarak eğer diyet yapıyorsanız, yağsız sütü tercih edebilirsiniz.

  Ülkemizde çokça rastlamamamıza rağmen Euperised işlemi görmüş süt, UHT süte göre daha üstün özellikler taşıyor. Çünkü UHT işlemi sırasında uygulanan yüksek ısı sütteki besin öğelerinin bio available oranını düşürüyor. Ama tabi ki bu tipte işlem görmüş süt bulamıyorsak UHT süt sonraki tercihimiz olmalıdır.

  Umarım bu yazım çaylak sporcularımızı biraz olsun aydınlatmıştır. Bundan sonra paranızın kötü alışkanlıklara harcadığınız kısmını süte harcamaya çalışın ve sütün sizi gelişmeye itmesini seyredin. Gelişmeye yönelik iyi bir diyet yumurta, ekmek,tavuk, kırmızı et ve tabi ki süt gibi temel besinleri mutlaka içermeli. Pekala, bir dahaki sefere yatmadan önce annenizi dinleyin ve sütünüzü için!

  Edip Toçsoy – Vucutcu.coM

  asdasd