Ana sayfa Antrenman Makaleleri Vücut Geliştirmede Doğru Bilinen Yanlışlar

Vücut Geliştirmede Doğru Bilinen Yanlışlar

2069
0
PAYLAŞ

Düzgün bir fiziğe sahip olmayı herkes ister fakat yöntemlerimiz kulaktan duyma olduğu takdirde pek işe yaramaz. Bugün yanlış bilinen veya duyulan vücut geliştirme yöntemleri yüzünden pek çok insan, olumsuz etkilenebiliyor ve sporun işe yaramadığını düşünerek daha tam başlamadan bırakabiliyor. Şimdi size bu yanlış bilinen doğrulardan bahsedeceğim.

Aç kalarak yağ yakmaya çalışmak en çok yapılan yanlışlardan biridir. Açlık diyetleriyle yağ kaybedilmez aksine vücudun yağ oluşturmasına izin verilir. Bu yüzden aç kalmak hiçbir zaman mantıklı bir hareket değildir. Benzeri şekilde hayatımızdan tamamen yağları çıkarmak da doğru olmaz zira sağlıklı yağlar enerji verici besinlerdir. Enerji kaybederken yağlara ihtiyacımız olacaktır. Ayrıca karbonhidratların da hepsi sağlıksız ve yararsız değildir, örneğin pirinç yerine bulgur yeterince sağlıklıdır ve enerji verir; beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği de aynı şekilde iyi karbonhidratlardandır.

Ağırlık kaldırmak kas oluşumunu sağlamaz sadece kas dayanıklılığını artırır. Ancak sağlıklı ve etkili bir beslenme planı kas oluşmasına yardım eder. Çok fazla yapılan antrenman çok fazla kas anlamına gelmez. Vücut çok fazla yorulduğu takdirde kaslar artacağına azalır ve güçsüzlük meydana gelir. Yorgunlukla birlikte gelen iştahsızlık bünyenin de zayıflamasına izin verir. Yani normal düzeyde kendimizi yıpratmadan yapılan spor her zaman için daha iyi sonuçlar verir. Bu evrede kendi vücudumuzu tanımaya başlayıp ona göre egzersiz yapmakta fayda vardır.

Squat yaparken dizlerin ayak parmak hizasında olması

Squat hareketi yaparken hemen herkes dizlerin ayak parmakları geçmemesi gerektiğini söyler fakat bu anatomik olarak normal bir durumdur. Bu şekilde ayak parmaklarımızı geçmesi dizlerin yükünü artırsa da belde ve kalçada büyük ölçüde hissedilir bir rahatlama kazandıracaktır. Ayrıca mekik çekmek karın kası için pek de etkili bir yöntem değil, bunun için squat ve barfiks çok daha etkili bir yöntem. Sağlam ve düzgün bir fiziği de beraberinde getiriyor.

asdasd