Vücut Geliştirmede Yapılan Yanlışlar

  2220
  0
  PAYLAŞ

  Vücutlarını geliştirmek isteyen sporcuların hedefi dolgun ve güçlü kaslara sahip olmaktır. Bu hedeflerine ulaşmak isteyen sporcular, uzun ve de zorlu bir süreci göz önünde bulundurarak sıkı bir programa dâhil olurlar. Programda yer alan iki ana unsur dengeli beslenmek ve antrenman yapmaktır. Bunların dışında vücut geliştirmeye dair bazı yanlış inanışlar, kişileri yanlış yönlendirmeye sevk etmektedir. Bunlar “Yağlar kasa dönüşür, hiç yağlanmadan irileşemezsin, yağ yakmak için fazladan tekrar şarttır.” gibi yanlış fikirlerdir. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki yağ ve kas hücreleri birbirinden çok farklı yapılara sahiptir. Dolayısıyla birbirlerine dönüşme gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Yağlar vücuttaki enerji ihtiyacını karşılamak için yakılırlar. Kaslar ise yapılan ağırlık çalışmaları ve yeterli beslenme ile büyüyerek hacim kazanırlar. Vücut kas yaparken enerji harcadığından dolayı, yağ yakımı vücuttaki enerji kaybını karşılamak için gereklidir. Vücudumuz yağ yakarken, yapılan antrenmanlarla da kaslar büyüyüp gelişmektedir. Kas hücresi ve yağ hücresi farklı yapıda oldukları için birbirlerine dönüşmezler. Dolayısıyla bu da kafalardaki yağlar kasa dönüşür mü? Sorusuna verilecek en doğru cevap olacaktır.

   

  Peki, Yağlanma Olmadan İrileşmek Mümkün Müdür, Fazladan Tekrar Yağ Yaktırır Mı?

  Sporcular irileşmek için sıkı bir beslenmenin yanında, ağır antrenmanlar yaparlar. Yukarıda da bahsedildiği gibi antrenmanlarda harcanan enerji kaybını gidermek için vücut yağ yakımına ihtiyaç duyar. Yapılan çalışmalar sırasında yağlar yakıldığı için yağlanma gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Ayrıca yapılan antrenmanın düzeyine göre vücut dinlenirken de yağ yakmaya devam edecektir. Dolayısıyla fazladan yağ yakımı için fazladan tekrar şart değildir. Zaten antrenman yapılsa da yapılmasa da vücut her daim enerji ihtiyacını karşılamak için yağ yakacaktır.

  Bir de başka bir yanlış inanış olan, yaşlanınca kaslar sarkar mı? sorusunu ele alalım. Her insanın vücudunda spor yapmadan da var olan belirli miktarda kas yapısı vardır. Sporcular yaptıkları antrenmanlarla bu kas yapısını geliştirir ve büyütürler. Sporu bıraktıkları takdirde kaslar aktif olmadıkları için erimeye başlar yani hacim olarak küçülürler. Fakat bu sarkma değildir. Kaslar yağ değildir. Kasların sarkması vücudun doğasına aykırı bir durumdur. Sadece sporun bırakılmasıyla kas kütlesi normale dönüşür. Yani yaşlandıkça kaslar sarkmaz sadece yapılan egzersiz uzun bir süre terk edilirse kaslar hacim olarak küçülmeye başlar ve üzerine oluşan yağlanma nedeni ile mevcut olan kas yapısının üstüde örtülür.

  PAYLAŞ
  Önceki makaleSide Plank
  Sonraki makaleTrapez Egzersizleri
  asdasd