Vücut Geliştirmenin Özgüvene Olan Katkıları

  3686
  0
  PAYLAŞ
  Via Alexsander-777 / Pixabay

  Vücut geliştirme sporunun özgüvene katkıları, özellikle bu alanda düzenli egzersiz yapan kişiler üzerinde yapılan bilimsel araştırmalarla da kanıtlanmış verileri içermektedir. Vücut geliştirme sporuyla alakalı yapılan araştırmalar neticesinde pek çok kişi için olumlu bir ruh haline büründüğü ve özgüvenini artırdığı gibi pozitif sonuçlar olduğu görülmektedir. Vücut geliştirme ve özgüven arasındaki ilişkiyi en iyi şekilde özetleyen bilgileri ve konuyla ilgili detayları yazımızda bulabilirsiniz.

  Bilinçli bir şekilde icra edilen sporların, psikolojik sorunlar yaşayan kişilerin ruhsal hastalıklarını yenmelerinde çok büyük etki sağladığı bilinmektedir. Bu yüzden vücut geliştirme sporu da bilinçli bir şekilde yapıldığında kişilerin fiziksel olarak gelişimlerinin yanı sıra ruhsal ve karakteristik olarak da gelişmeleri mümkün olabilmektedir. Fakat vücut geliştirme sporu sabır isteyen bir sürece sahiptir. Dolayısıyla bu sporda en iyi sonuçları almak için devamlılığa çok dikkat edilmesi gerekmektedir.

   

  Vücut Geliştirmenin Faydaları

  Vücut geliştirme sporunun faydaları, sadece fiziksel bazda ele alınmamalıdır. Yani düzenli olarak fiziksel antrenman ya da ağırlık çalışması yapmak sadece kas kütlesini artırmaya yaramaz. Bunun yanında yağ yakmak ve estetik bir vücuda sahip olmak gibi faydaları da vardır. Aynı zamanda beyin kimyasını da pozitif anlamda etkiler. Vücut geliştirme, düzenli bir şekilde yapıldığında depresyon hastalığının belirtilerini ve zararlarını da ortadan kaldırır.

  Vücut geliştirmenin başta zihinsel sağlığa iyi geldiği, depresyonu engellediği ve kişilerin özgüvenini tazeleyip artırdığı kanıtlanmıştır. Özellikle kognitif yeteneklerin de bilinçli bir şekilde ağırlık çalışan kişilerde artış gösterdiği tespit edilmiştir. ABD’de yapılan bir meta analize göre aerobik egzersizlerinin yanı sıra bu egzersizler ağırlık çalışmaları ile birleştirildiği zaman vücut geliştirme sporcularının daha yüksek oranda kongitif gelişme kaydettikleri görülmüştür.

  Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Yüksek Proteine Sahip Et Kaynakları

   

  Vücut Geliştirme ve Özgüven İlişkisi

  Vücut geliştirme sporu ve özgüven ilişkisi, özellikle bu spora yeni başlayan sporcular tarafından merak edilmektedir. Vücut gelişiminde ve sağlığında çok büyük faydaları olduğu bilinen ağırlık çalışma antrenmanlarının kişilerin özgüveni üzerinde de hiç de azımsanmayacak derecede pozitif katkılarının olduğu bilinmektedir.

  vücut geliştirmenin özgüvene etkisi
  Via MiRUTH_de / Pixabay

  Her ne kadar özgüven olarak adlandırılan kavram, insanlar üzerinde hayat boyu stabil olarak kabul edilen bir unsur olarak görülse de yapılan vücut geliştirme sporu, özgüven artışında oldukça faydalı bir destekleyicidir. Yaşlılarda, gençlerde, kanser ve kalp hastalarında yapılan araştırmaların neticesinde kişilerin bilinçli bir şekilde düzenli olarak ağırlık çalışmaları, özgüvenleri üzerinde olumlu değişimler yarattığı tespit edilmiştir. Vücut geliştirmenin stres hormonlarına da olumlu etkisi vardır.

  Yine bu alanda yapılan benzer bilimsel araştırmalar, ağırlık çalışmanın depresyon seviyesi ve belirtileri üzerindeki etkisini de incelemiştir. Yapılan değerlendirmelere göre vücut geliştirme sporu yapan kişiler, kendileriyle daha barışık ve özgüveni yüksek olan bireylerdir.

  Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Göbek Eritmek İçin Ne Yapmalı?

   

  Vücut Geliştirmenin Özgüvene Etkisi

  Vücut geliştirme sporunun özgüvene etkisi esasında kişilerin stres yönetimi konusunda elde ettikleri başarıyla bağlantılıdır. Vücut geliştirme sporunu bilinçli bir şekilde gerçekleştiren kişiler, düzenli spor yapmak için gerekli disipline de sahip olmalıdır. Disiplini hayatında gerçekten uygulayan kişilerin pek çok alanda başarılı olduğu bilinmektedir. Sadece disiplinli olmak bile insanların ruhsal gelişimleri ve özgüvenleri üzerinde ciddi bir artış yaşanmasına neden olmaktadır.

  Bu sebeple çekingen olan ve özgüven eksikliği yaşayan kişilerin vücut geliştirme sporuna başlamaları tavsiye edilmektedir. Bu spora bilinçli bir şekilde başlayan ve sporu disiplin haline getiren kişilerin hem özgüvenlerinde hem de ruhsal durumlarında yükselme olduğu görülmüştür.

  Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Ağırlık Çalışmanın Kadınlara Faydası

   

  Vücut Geliştirmeyle Özgüveni Artırmak

  Vücut geliştirme sporuyla özgüveni artırmak isteyen kişilerin disiplinli bir şekilde bu spora devam etmeleri halinde etkili sonuçlara ulaşmaları kaçınılmazdır. Diğer sporlara yeteneği olmayan kişiler dahi vücut geliştirme sporuna başlayarak hem ruhsal hem de fiziksel gelişimlerine katkı sağlayabilirler. Vücut geliştirme sporu her fiziksel durumdaki kişiler tarafından yapılabilecek bir spordur. Azimli çalışılması halinde başarılı sonuçlara ulaşılması da mümkün olabilmektedir. Vücut geliştirme ve özgüven arasındaki ilişkiyi iyi analiz eden kişiler, sosyal yaşantılarını da genişleterek daha mutlu biri haline gelebilirler.

  asdasd