Ana sayfa Antrenman Makaleleri Vücut Kitle İndeksi, Yağ, Bel Oranı Nasıl Olmalı?

Vücut Kitle İndeksi, Yağ, Bel Oranı Nasıl Olmalı?

1669
0
PAYLAŞ

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

İnsanların kilo durumlarını ölçmek için kullanılan pratik bir yol olan vücut kitle indeksi, boy uzunluğu ile kilo miktarını karşılaştırarak kişinin ideal kilosunu bulmak ve sağlıklı bir kiloya sahip olmak için kullanılan yöntemdir.

Vücut Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır?

İlk önce tartılarak kişinin sahip olduğu kilo belirlenir. Sonra boy oranı hesaplanır. Daha sonra boy uzunluğunun karesi alınır. Kilonun, boy uzunluğunun karesine bölünmesi ile vücut kitle indeksi hesaplanmış olur. Örneğin, kişinin boyu 180 cm, kilosu da 75 kg ise işlem şöyle yapılır: 75 / (1.80 * 1.80) = 23,14.

Yani bu kişinin vücut kitle indeksi 23,14 olarak çıkar. Peki, bu oran ne anlama gelir? Bunun için vücut kitle indeksi sınıflandırmasına bakılır. Bu sınıflandırmaya göre kişinin vücut kitle indeksi;

20’den düşük ise; zayıf,

20 ile 24,9 Aralığında ise; normal,

25 ile 29,9 Aralığında ise; hafif şişman,

30 ile 34,9 Aralığında ise; şişman,

35 ve daha fazlası ise; çok aşırı şişman kategorisine girer.

Bel kalça oranı da şu şekilde hesaplanır: Bel çevresinin kalça çevresine bölünmesi ile ortaya çıkan sonuç bel kalça oranını verir. Bu oranın ideali kadınlarda 0,80’nin altında olmalı, erkeklerde ise 0,95’in altında olmalıdır. Örneğin bir kadının beli 62 cm olsun. Kalçası da 88 cm olsun. Hesaplayacak olursak 62 / 88 = 0,704545.. olarak çıkar. Bu sonuç kişinin bel kalça oranının normal olduğunu gösterir.

Yağ oranı hesaplama  ise şu şekilde yapılır: Yağ oranı  makineler aracılığı ile hesaplanmaktadır. İdeal yağ oranı erkeklerde %15’in altında olmalı iken, kadınlarda bu oran %20’dir. İdeal yağ oranı kişinin sağlıklı olduğunu gösterir.

asdasd