Whey Ve Casein Protein Arasındaki Farklar

  2275
  0
  PAYLAŞ

  Whey protein tozu, peynir elde edilirken altında kalan peynir altı suyunun işlenerek toz haline getirilmiş halidir. İnek sütünün içerisinde %20 oranında whey protein bulunmaktadır. Mineraller açısından da oldukça zengin bir besin maddesi olan whey protein tozu, spor camiasında hızlı protein olarak adlandırılmaktadır. Bunun nedeni diğer protein türevlerine göre kana daha hızlı bir şekilde karışıyor olmasıdır. Whey protein kullanıldıktan ortalama 20 dakika ile 40 dakika sonrasında kana karışmaktadır. Kana karıştıktan 1 saat sonra ise protein sentezinde kullanılır hale gelmiş olur.

  Casein Protein Nedir?

  İnek sütünün içerisinde yüzde 80 civarında casein protein bulunmaktadır. Çok güçlü bir aminoasit kaynağıdır. Vücut tarafından whey proteine göre oldukça uzun bir sürede sindirilmektedir. Casein protein tüketildikten sonra kanınızdaki amino asit oranının yükselmesi ve protein sentezine hazır hale gelmesi yaklaşık 34 saati bulmaktadır. İlk bakışta whey proteine göre daha dezavantajlı gibi görünse de casein proteinin de kas gelişiminde hayati derecede önemi bulunmaktadır. Öyle ki casein protein, kas gelişiminde oldukça önemli olan protein sentezi ile protein yıkımı arasındaki dengeyi vücuttaki protein yıkım hızını yavaşlatarak sağlayabiliyor.

  Whey İle Casein Protein Arasındaki Farklar

  Whey protein kana hızlı bir şekilde karışıp protein sentezine hazır hale gelebilmesi nedeniyle daha çok antrenman sonraları kullanılmaktadır. Whey protein kana çok hızlı bir şekilde karışır ancak etkisi diğer protein çeşitlerine oranla hızlı bir şekilde etkisi azalır.

  Casein Protein, whey proteine göre kana çok daha yavaş katılır ve kullanıma hazır hale gelir ancak etkileri uzun sürelidir. Bu yüzden protein yıkımını azaltarak vücudun protein dengesini stabil halde tutar. Casein protein kullanan sporcular genellikle gece yatmadan önce kullanmayı tavsiye ederler. Bunun nedeni ise vücudun gece boyunca protein ihtiyacını karşılaması ve besinsiz bırakmamasıdır.

  Casein ve Whey proteini karıştırarak da kullanabilirsiniz. Böylece proteinin kana daha hızlı karışmasını sağlarken vücudun protein oranını da dengede tutabilirsiniz. Whey ile casein proteini karıştırarak almanın bir diğer faydası ise vücuttaki ani insülin çıkışlarını engellemesidir.

  asdasd