Ana sayfa Sporcu Gıdaları Makale Whey Protein Tozunu Anlamak

Whey Protein Tozunu Anlamak

1921
0
PAYLAŞ

Protein, vücut geliştirme sporunun en abartılmış, en yanlış anlaşılmış makrobesini. Bunu takiben “Whey protein”‘inde farklı karşılanılması beklenilmezdi.

– protein tozu =/= whey protein
Her protein tozu whey protein tozu değildir. Whey protein, sütten peynir yapılması sürecinde açığa çıkan yan ürünün işlenmesi, filtrelenmesi, ayrıştırılması sonunda firmalar tarafından tatlandırılıp-micronize edilip içerisine sindirim için yardımcı enzimler katılıp, kıvam artırıcılar eklenip ambalajlanır.

Whey Protein protein sentezinde daha başarılı
Protein sentezi için gerekli olan tek-temel amino asit leucine. Whey protein, leucine miktarı en bol olan protein kaynağı.

Biolojik değeri (BV) en yüksek protein kaynağı
Protein sentezi için gerekli olan esansiyel ve esansiyel olmayan aminoasit gruplarının geniş bir grubunu profilinde barındırıyor.

Kullanımı Kolay
Karbonhidrat ve yağlara nazaran, “tam protein” (complete protein) kaynaklarını pişirmek ve tüketmek çok daha zahmetli. Heleki pişirmeye zamanınızın olmadığı, yemeğinizi önceden pişirmediğiniz veya bir restorandan dilediğiniz protein dilimlerine ulaşamayacağınız zamanlarda yardımınıza koşan whey protein oluyor.

Damak tadı
Protein tozlarının tadları günümüzde şeker canavarı nesquick’lerden bile daha tatmin edici. Hem protein ihtiyacınızı karşılıyor, hemde damak tadınızından ödün vermiyorsunuz.

Placebo dahi olsa, sonuçları göz alıcı
Özellikle yeni başlayanlar, protein tozunun sihirli-büyülü etkilerinin daha farkındalar. Ve bu durum onların spor salonuna gitmelerine olanak tanıyorsa, daha güzel antrenman yapmalarını sağlıyorsa, placebo bile olsa, kesinlikle kullanılmalı.
Bu sporda motivasyonun en önemli faktörlerden biri olduğunu göz önünde bulundurarak, bu maddeyi, protein tozunun en büyük getirilerinden kabul edebiliriz.

Günlük protein ihtiyacına erişemeyenler için, yardımcı
Günlük protein ihtiyacını kas hipertrofisi-pozitif nitrojen dengesi açısından değerlendirdiğimizde. Yeterli olan miktar kg başına 2.2g diyebiliriz. (toplam aldığınız kaloriler “maintenance” ve üzeri olduğu sürece)
Protein gereksinimine ulaşamıyorsanız. Tecrübelerime göre, %50’lik “tam protein” tüketiminizin whey protein’den gelmesi, sonuçları kesinlikle sekmeye uğratmayacaktır.

Bu avantajlara karşın, aşağıdaki hurafeleride göz önünde bulundurmak lazım;

Antrenman Sonrasında hemen alın, yoksa kaslarınız katalitik olur
Bu madde ironi içeriyor. Baştan uyarayım. Katalitik ise kataboliğin espiritüel çekimli hali.
Neyse espiriye hitaben yaptığım bu açıklamadan sonra geleyim asıl konuya. “Antrenman sonrasında whey protein kullanmazsam gelişemem?!?!” ci zihniyet olmayın. Antrenmandan hemen sonra protein tozu tüketmeniz şart değil, yada 30dk 21 saniye içerisinde tüketmeniz önemli değil. Eve gidip normal öğününüzü yiyin.

Her 2-3 saatte bir protein tüketmeliyim
Buda gereksiz. Günlük protein ihtiyacınızı amaçladığınız öğün miktarına bölmeniz yeterli. Protein sentezi ve pozitif nitrojen dengesi, proteinlerin sindirim süreleri zaten size yeterli anabolik ortamı sağlayacaktır. Ayrıca çok sık olarak protein tüketmek, vücudun protein sentezine desensitize olmasına neden oluyor. Protein sentezinin tavan yapması için, önce dibe vurması gerekiyor.

Özet;
Whey protein tozu şart ve gerek değil.
ancak
Whey protein tozu faydalı ve hayatı kolaylaştırıcı.

Kaynak Vucutcu.coM

asdasd