Yağ Oranı Düşürmek İçin Neler Yapılmalı?

  3419
  0
  PAYLAŞ

  Vücuttaki yağ miktarının artması doğal olarak kilo almanıza ve pek de sağlıklı olmayan bir görünüme sahip olmanıza neden olacaktır. Vücuttaki kas, yağ ve kan dokusu gibi dokuların birbirine oranı vücudunuzun görünümünü doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle biraz fazla kilosu olan bir kişi karnını sıktığı zaman altındaki kasları fark edecektir. Ancak fazla kilodan dolayı vücut görünümü değişmekte ve kaslar vücudun dış kısmından ne yazık ki görülememektedir. Sporcular vücutlarındaki yağ dokusuna oldukça önem vermektedir. Bunun sebebi vücut yağ oranının dengede tutulmak istenmesidir. Yağ oranı bir insanın vücudunda bulunan toplam yağ kütlesinin toplam kiloya oranıdır. Belli bir aralıktaki oran normal olarak kabul edilirken bu aralığın dışındaki oranlar sağlıksız olarak nitelendirilmektedir.

  Yağ Oranı Nedir, Nasıl Ölçülür?

  Yağ oranı erkeklerde ve kadınlarda farklıdır. Erkeklerde normal olarak kabul edilen yağ oranı %15 iken kadınlarda bu oran %20 olarak belirlenmiştir. Kadınlarda göğüs ve kalçalarda yağ birikmesinden dolayı bu oran erkeklerin yağ oranından daha fazladır. Sporcularda ise erkeklerde %8 kadınlarda ise %12 yağ oranları normal olarak kabul edilmektedir. İlerleyen yıllarda yaşın ilerlemesiyle vücuttaki yağ oranı da artmaktadır. Vücuttaki yağ oranı elektrik akımı sistemiyle ölçülmektedir. Vücuda düşük elektrik akımı verilerek gerekli hesaplamalar yapılır ve vücut yağ oranı belirlenir.

  Vücut Yağ Oranı Düşürmek İçin Neler Yapılmalı?

  Yağ oranını düşürmek için diyet yapılabilir. Kalorisi düşük bir diyet programı vücut yağ oranının düşmesine yardımcı olur. Ayrıca düzenli spor yapılması da vücut yağ oranını düşürecek ve kasların ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Ağırlık antrenmanları oldukça etkilidir. Vücuttaki yağın hızlı bir şekilde yakılabilmesi için bol miktarda su tüketilmeli ve cips, hamburger, kola gibi içeceklerden uzak durulmalıdır.

  asdasd