Ana sayfa Antrenman Yağ Yakmak İçin Kardiyo Yeterli Mi?

Yağ Yakmak İçin Kardiyo Yeterli Mi?

2914
0
PAYLAŞ

Kardiyo kelimesi kalp ve kan damarlarıyla birlikte, vücudun kan dolaşımını sağlayan kardiyovasiküler kelimesinin kısaltılmış halidir. Buna göre kardiyo ismi verilen spor yönteminin kalp ve damar üzerinde çok olumlu etkileri vardır. Bu egzersizler genellikle yağ yakmak, kalori harcamak ve zayıflamak için yapılmaktadır. Bu teknik, her ne kadar yağ yakmak için kullanılsa da tek başına hiçbir zaman yeterli değildir. Kardiyo ile birlikte hangi yöntemleri kullanmamız gerektiğini ve neler yapmamız gerektiğini bir kaç cümle ile açıklayalım;

  • Kardiyo tekniğinin yağ yakmak için etkili olabilmesi için ilk etapta beslenmeye son derece önem vermek gerekir. Yağ yakmayı kolaylaştırıcı doğru besinleri almak, kardiyo tekniğinin etkisini arttıracaktır.
  • Yeterli dinlenme, kardiyo egzersizlerinin olmazsa olmazıdır. Hızlı yağ yakabilmek için yeterli seviyede dinlenerek, büyüme hormonunu arttırabilir ve kardiyo ile destekleyerek yağ yakımını hızlandırabilirsiniz. Bu nedenle kardiyo çalışmaları sonrasında 24-48 saat arası dinlenmek ve günde en az 7 saat uyumak gerekir.
  • Kardiyo çalışmalarında, yağ yakımı sadece antrenman esnasında olmaktadır. Ağırlık çalışmasında ise hem antrenman sırasında hem de antrenman sonrasında, hatta dinlenirken bile yağ yakımı devam etmektedir. Bu nedenle kardiyo ve vücut çalışmalarını beraber yapmak, yağ yakımını oldukça hızlandıracaktır.
  • Kardiyo çalışmalarında yağ yakımı, doğru nabız aralığında ve minimum 20 dakika boyunca yapılmalıdır.
  • Çünkü 12 dakikanın altında yapılan kardiyo çalışmalarında vücut, yağ depolarını etkin şekilde kullanamamaktadır.

Mekik çekerek zayıflanır mı ? Sorusunun cevabı yazımızda..

asdasd