Yosunun Vücutta Etkileri

  2524
  0
  PAYLAŞ

  YOSUN İLE DEMİR GİBİ GÜÇLÜ OLUN

  Deniz yosunu, düşük kalorili, tamamen yağsız ve lif açısından oldukça zengin olduğu için, günlük lif ihtiyacınızı, istenmeyen yağ ve kaloriler almadan karşılamanızı sağlar.

  Deniz yeşillikleri, çeşitli vitaminler, mineraller ve demir açısından da oldukça zengin bir kaynaktır. Düşük demir seviyesi, antrenmanlarınızda performansınızı düşürür, yorgunluğunuzu arttırır ve sakatlanma ihtimalinizi yükseltir. Ayrıca yosunun temel elementlerinden, iyot, tiroid bezi tarafından üretilen tiroksin hormonunun bir parçasıdır. İyot eksik olursa yeterli miktarda tiroksin üretilemeyeceğinden metabolizma yavaşlar ve yağ yakımı azalır.

  Kan şekerini düzenleyen ve kolesterolü dengede tutmaya yardımcı olan %50oranında çözünebilir lif içeren deniz-B ve K Vitaminleri, kalsiyum, potasyum, fosfor, magnezyum, manganez ve çinkodan oluşur. Yaklaşık olarak ıspanaktan 4 kat daha fazla demir alacağınız bu deniz yeşilliği yemeklerinizde yan ürün olmayı fazlasıyla hak ediyor.

  Kırmızı, kahverengi, yeşil gibi renklerde olan deniz yosunu, bazı marketlerde kurutulmuş, yaş veya toz halde bulunabilir. Ayrıca kahverengi deniz yosununda bulunan kahverengimsi yeşil rengi veren fucoxanthin kimyasalı, takviye olarak alındığı zaman , kalori yakımını hızlandırır. Karatenoid içerir ve yağ hücrelerinin gelişmesini engeller. Günde 2-3 sefer 200 mg. Dozda alınması tavsiye edilen bu takviyeleri çeşitli yerlerden temin edebilirsiniz. Ancak bazı deniz yosunları yüksek miktarda arsenik gibi ağır metaller içerdiğinden, tüketeceğiniz yosunun organik paketlenmiş olanlarından olmasına dikkat edin.

  asdasd