Yüksek Protein İçeren Besinler

  2573
  0
  PAYLAŞ

  Vücudumuzun gelişimi ve sağlıklı bir hayat için protein önemlidir. Kaliteli ve sağlıklı yaşamak için gerekli olan proteini hangi besinlerden almamız gerektiğini bilmeliyiz. Birçok besin bünyesin de protein bulundurur. Sporcular için daha fazla önem arz eden protein, hangi besinlerde daha fazla olduğuna makalemizde göz atalım. Saçımızın her telinden tırnaklarımıza kadar vücudumuzda ki tüm hücrelerde bulunan protein yapısal proteinlerdir.

  Protein Miktarı Fazla Olan 15 Besine Göz Atalım

  Protein içeren çok sayıda besin vardır. Bu besinlerin başın da çoğunuzun bildiği gibi peynir yer alır. peynir hem kalsiyum hem protein bakımından zengindir.

  Süt: Sütte protein bakımından oldukça zengin bir besindir.

  Yumurta: Sporculardan bildiğiniz üzere yumurta protein bakımından oldukça fazladır. Yumurta doğada ki en dengeli protein kaynağı diyebiliriz.

  Kırmızı Et: Kırmızı et için de B12 vitaminini bulundurur. Bunun yanı sıra oldukça kaliteli protein içeren kırmızı et oldukça protein açısından da oldukça zengindir.

  Beyaz Et: Proteini oldukça zengin olan beyaz et grubu oldukça avantajlı protein alma yöntemidir. İçin de bulundurduğu yağ miktarı oldukça düşük olduğu için kalori alımının en az şekilde alınmasını sağlar. Bu yüzden protein daha çok ön plana çıkar

  Balık: Protein bulunduran balık, proteinin yanı sıra omega 3 yağıda içinde bulundurur.

  Kuru Yemişler: Kuru yemişler bilindiğinin aksine protein içeren besinlerdir.

  Tahıllar: Tahıllar protein içeren besinlerdir. Çeşitli tahıl ürünleri, yulaf,makarna bulgur gibi tahıl gurubu besinleri de protein içerirler.

  Baklagiller: Baklagiller bol miktarda protein içeren bitkisel besin gurubudur. Bitkisel besinler içerisin de en çok protein miktarı baklagillerdedir.

  Tofu: 100 gram tofu bünyesin de 7 gram protein bulundurur.

  Brokoli: 100 gramında 4.2 gram protein vardır.

  Karides: 100 gramda 17gram protein mevcut

  Esmer Prinç: 100 grama 6.9 gram protein.

  Fıstık Ezmesi: 100 gramda 24.9 gram

  Bezelye: Bezelyenin 100 gramında 5.9 gram protein mevcut

  asdasd