Ana sayfa Beslenme Yumurta

Yumurta

2272
0
PAYLAŞ

Yumurta bilinen tüm besinler içerisinde en kaliteli proteini bulunduran besindir. Yumurta akının içinde bulunan protein insan vücudunda sentezlenemeyen elzem aminoasitler dediğimiz aminoasitleri bulundurur. Yumurtadaki proteinin %85’i vücut tarafından kullanılıp vücut proteinlerine dönüşmektedir. Yumurtanın yeni bir yaşam oluşturacağını düşünecek olursak besin değerinin çok yüksek olması zaten normaldir. Protein haricinde vitamin ve mineral açısından da çok değerlidir.

Yumurtanın yağ oranı
Bilinenin aksine yumurtanın yağ içeriği çok yüksek değildir. Normal bir yumurtanın dört gramı yağdır. İçinde bulunan bu yağ yüzünden yumurtanın kolesterol ve yağlanma yaptığı gerekçesiyle diyetlerde verilmez. Bu bence büyük bir hatadır. Çünkü bazı araştırmalar sonucunda kolesterol seviyesinin düzenlenmesi beslenme şekline, genetik özelliklere ve yaşayış şekline bağlıdır.

Vücut geliştirmeyle uğraşan arkadaşların diyetlerinde kesinlikle yumurta olduğunu görüyoruz. Bu yumurtaların bence iyi pişmiş olması daha yararlı olacaktır. Çünkü iyi pişmiş bir yumurtanın sindirimi için vücut daha fazla kalori yakar.

Yazdığım yazılar tamamen kendi bilgim, okuyup araştırdığım ve de tecrübe ettiğim bilgilerdir. Yine de beslenme, antrenman ve supplement seçimi kişiden kişiye değiştiği için uygulamadan önce bir hocaya danışmanız sizin için daha iyi olur. FAZLIC

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

asdasd