Ana sayfa Antrenman Makaleleri Zayıf Bölgeleri Nasıl Geliştiririz?

Zayıf Bölgeleri Nasıl Geliştiririz?

1915
0
PAYLAŞ

Her insanın kendine ait bir vücut yapısı vardır ve bu vücut yapısında yer alan güçlülükler ve zayıflıklarda birbirinden farklı farklıdır. Erkeklerdeki vücut tipleri ile kadınlardaki vücut tipleri arasında büyük farklar olduğu gibi bir erkeğin vücudu ile diğer bir erkeğin vücudunda da gözle görülür farklar bulunacaktır. Bu nedenle vücudun zayıf bölgelerinin geliştirilmesinde öncelikli olarak kişilerin kendi vücut yapıları hakkında bilgi sahibi olmaları gerekir.
Ektomorf Vücut Yapısının Zayıf Bölgeleri
Vücut tipi ince ve uzun olan, yağ ve kasları az olan insan tiplerine ektomorf denmektedir. Kas yapıları oldukça ince olan bu kişiler kolay kolay kilo almazlar. Bu nedenle de vücutlarını hareket ettirdiklerinde kullandıkları enerji fazla olmaktadır. Vücutları genel olarak zayıf olan bu kişilerin kas sistemleri çalıştıktan sonra uzun süre kendilerini dinlendirmeleri gerekecektir. Vücut geliştirme çalışmaları yapacak olan bu kişilerin vücutlarındaki kas zayıflığı ve enerji yoksunluğunu önlemek için;
Beslenme düzenlerine dikkat ederek yüksek enerjili besinler tüketmeleri gerekmektedir. Günlük en az 4000 kalori almaları gerektiği için sıkı bir beslenme programına ihtiyaçları vardır. Abur cubur ürünler yerine doğal ve vücuda zararı olmayan besinler tercih etmelidirler.
Çoklu vücut hareketleri yerine sadece kas gruplarının çalışmasına yönelmeleri zayıflıkları önleyecektir.
Haftanın 3 günü düzenli bir şekilde spor yaparak vücutlarını geliştirebilecek olan bu yapıdaki kişilerin daha fazla egzersiz yapmaları zararlarına olacaktır.
Endemorf Vücut Yapısının Zayıf Bölgeleri
Geniş vücutlu ve kalın hatlara sahip olan endomorf vücut yapısına sahip olan kişilerin vücutları çok kolay yağlanır. Vücutlarındaki kas ve yağ oranı fazla olan bu kişiler düzenli bir şekilde vücut geliştirmeye devam etmediklerinde kaslarının üzerini yağ tabakası kaplar. Vücutlarındaki bu tür zayıflıkları önlemek için;
Haftada 3 gün vücut geliştirme egzersizleri ile başlayacak olan endomorflar 6 aylık süre sonunda haftada 4 gün egzersizlere devam edebilirler.
Çoklu kas çalışması yapabilirler. Her kas sistemini tek tek çalıştırabilirler.
Karbonhidrat tüketiminden uzak durmaları ve protein ağırlıklı beslenmeleri gerekir.
Günlük 3000 kalori tüketmeye dikkat etmeli ve hayatlarından abur cuburu çıkarmalııdırlar.
Mezomorf Vücut Yapısının Zayıf Bölgeleri
Atletik ve kaslı bir vücut yapısına sahip olan mezomorflar çok kolay kas yapabilirler ancak çok kolay da yağlanabilirler. Bu vücut yapısına uygun olan insanlarda erkeklik hormonu fazla çalıştığı için vücut yapıları kolaylıkla şekil alabilir yapıdadır. Ancak bu vücut tipinin zayıf noktası çok kolay yağ depolayabilir olmasıdır. Mezomorf vücut yapısındaki zayıflıklar için;
Haftanın 4 günü vücut geliştirme egzersizleri yapılmalıdır. Çoklu kas çalışması ve kas gruplarının çalıştırılması vücut için faydalı olacaktır. İzolasyon egzersizleri de yapılabilir.
Abur cubur tüketmemeli ve glisemik indeksi yüksek olan besinlerden uzak durmalıdırlar. Günlük en az 3500 kalori tüketmelidirler.

asdasd