Zayıflama Sürecinde Yapılan Hatalar

  2234
  0
  PAYLAŞ

  Hızlı kilo vermeye çalışmak ve aç kalmak

  Kısa sürede fazla kilolarından kurtulmayı hemen hemen herkes ister ama bu pekte mümkün değildir. Hızlı kilo vermek için aşırı egzersizler ve günlük kalori ihtiyacınızdan çok daha az kalori tüketmek ilk birkaç kilonuzu kısa sürede vermenize yardımcı olabilir ama böyle beslenmeye devam ederseniz bu durum kısa sürede verdiğiniz birkaç kiloyu fazlasıyla almanıza neden olacaktır.

  Hızlı kilo vermek vücudunuzdaki yağları yakmanıza yardımcı olmayacaktır. Bildiğiniz gibi yağ yakımı oldukça zordur, bu yüzden insanlar hızlı kilo vermeye çalıştıkça vücutta yakımı daha kolay olan kas ve su kaybetmeye başlayacaklardır.

  Aç Kalarak Kilo Vermeye Çalışmak Büyük Bir Hatadır

  Vücutta kalori yakımına yardımcı olan kas dokusu azaldıkça kalori yakımınız da azalır ve metabolizmanız yavaşlar. Böylelikle hızlı kilo vermek yerine hızlı kilo alırsınız. Zayıflamak uğruna göz ardı ettiğimiz hatlardan bir diğeri de aç kalarak kilo vermeye çalışmaktır. Kilo vermek için kesinlikle aç kalmamalı az ve sık sık yemeliyiz.

  Uzun süre aç kaldığımız durumlarda vücudumuz besinlerden aldığımız enerjiyi kullanmak yerine depolamaya başlar uzun süre aç kaldıktan sonra yediğimiz her besin vücudumuz tarafından yağ olarak depolanır bu durum ise vücudumuzdaki yağ oranını artmasına ve kilo kaybı yerine kilo alımına neden olur.

  Tek yönlü ve zor diyetler yapmak

  Kilo vermeye çalışırken yaptığımız hatalardan diğeri ise tek yönlü ve zor diyetler yapmaktır. Nasıl sağlıklı ve hızlı kilo verilir sorusuna verilecek tek cevap vardır; ‘ hızlı kilo sağlıklı olarak verilmez.’

  Yaptığımız diyetler tek besin türü veya uygulanması üzerine kurulu olan diyetler olmamalıdır. Çünkü vücudun fonksiyonlarını tam olarak yerine getirebilmesi için çok yönlü beslenmeye ihtiyaç duyar.

  Tek besin üzerine yaptığımız protein diyeti gibi diyetleri uygulamak bir süre sonra diğer besinlerin yetersizliğine yol açacaktır. İnsan vücudu yağı; proteine ve karbonhidrata rahatlıkla dönüştürebilir bu sebeple vücuda yağ alamamak oldukça yanlış bir yöntem olacaktır. Böylelikle bu diyetleri uygulamaya devam ettikçe vücudumuzun işleyişi aksayacaktır.

  Zayıfladığımızda da verdiğimiz kiloları geri almak istemiyorsak sağlıklı beslenme düzenimizi hayatımıza oturtmak ve karbonhidrat protein yağ üzerine beslenme düzeni hayatınıza yerleştirmeniz gerekir. Diyet kişiseldir ve uygulanan diyet sizin yaş ve hormonal kriterlerinize uygun olmadıkça uzun vadede sonuçlar doğurmayacaktır.

  asdasd