Ana sayfa Antrenman Fly Hareketinde Tutuş Farkları

Fly Hareketinde Tutuş Farkları

3919
0
PAYLAŞ

Vücut geliştirme sporuyla uğraşan herkesin antrenman programında sabit var olan “fly” hareketi pectoral gelişimi için çok önemli bir yeri vardır. hareket kasın gerilim altında uzatılarak tekrar kısaltılmasıyla gerçekleşir. Göğüs kaslatının en üst fibrillerinden bütün bağlantılarına kadar geren bu hareketi küçük tutuş farklarıyla dahada zenginleştirebilirsiniz.

Göğüs ve ön omuz arasındaki çatlaklara sebebiyet vermemek için kesinlikle iyi ısınılmalıdır. Bu hareket göğüs kasının esnemesini ve ekstra güçlenmesini sağlayacaktır fakat zorlamak için çok fazla kollar açılmamlıdır. Göğüs kaslarında yada ön omuz kaslarında sakatlık olmaması için hareketi kinesiyolojisini bozmadan nizami yapılması gerekir.

Tutuş olarak 3 şekilde yapılabilir. İlk olanı normal dumbell fly hareketidir. Avuç içleri birbirine bakacak şekilde yapılır. Pectotralis major ve minoru aktive ede ve ön omuzdada hissedilir.

flat-bench-dumbbell-fly

2. tutuş şekli ise pronated tutuşla fly. Dumbell yada aparat dik bir şekilde avuç içleri karşıya bakacak şekilde tutularak yanibaş parmaklarımız yanyana iken harekete başlanır. Bicepside aktive edeceğinden dirsek açısını iyi ayarlayarak fazla güç almamaya çalışılmalıdır.

pronated-fly

3. tutuş şekli ve en zoru olan supinated tutuşla flydır. Avuç içleri bize doğru dönüktür yani serçe parmaklarımız yan yana gelmelidir. Bu hareket çok fazla ağırlıkla yapılamaz ama pectorali en fazla aktive edecek kastır. Yardımcı kasları devre dışı bırakıp komple bütün yükü göğüs kasına bırakır.

supinated-fly

PAYLAŞ
Önceki makaleBüyük Tricepsler
Sonraki makaleKuvvet Antrenmanı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

asdasd