Ana sayfa Antrenman Makaleleri Vücut Geliştirme çalışırken damarlarınız neden şişer

Vücut Geliştirme çalışırken damarlarınız neden şişer

3585
0
PAYLAŞ

DAMARLARINIZ NEDEN ŞİŞER?

1) Egzersiz yaptığınız zaman, kalbiniz daha hızlı ve güçlü çarparak kan basıncınızı artırır. Damarlarınız ve atardamarlarınızdaki kan hızlı akmaya başlar.
2) Damarlarınızdaki bu ekstra basınç kaslarınızdaki suyun dışarı çıkmasına ve deri altında, kasları saran ‘fascia’ adlı bağdokuya geçmesini sağlar.
3) Dolan su, bağdokunun daha ağır ve yoğun olmasını sağlar.
4) Kabaran bağdoku damarları cilt yüzeyine doğru zorlar ve böylece şişmiş görünürler. Egzersizden sonra ise kan basıncı diner ve su tekrar kaslarınıza geri döner. Bu 30 dakikalık süreçten sonra damarlar da yine eski haline kavuşur.

GÜÇLÜ ISINMA

‘Journal of Strength and Conditioning Research’ dergisindeki bir araştırmaya göre, statik esnetmenin kas performansı üzerinde hiçbir olumlu etkisi yok. Araştırmada 5 adet statik esnetme (yavaşça esneyip 30 saniye boyunca sabit kalmak) hareketi uygulayan 11 erkeğin sonrasında bacaklarının daha güçsüz olduğu görüldü. Aynı erkekler dinamik esnetme hareketi yaptıklarında ise bacakları %10 oranında güçlendi. Uzmanlar ayrıca esneme hareketlerinin egzersiz öncesi değil, farklı günlerde ayrı bir antrenman programı olarak yapılmasını öneriyor.

Vücut Geliştirme

ACINI HAFİFLET

Dayanıklılık çalışmalarından önce alınan vitamin ve mineraller kaslarınızın iyileşme dönemini hızlandırıyor. 54 kilometrelik bir koşu öncesinde 3 hafta boyunca (sonrasında da 2 gün) multivitamin kullanan koşucuların kuadrisepslerinde takviye almayanlara göre %11 daha hızlı bir iyileşme olduğu görüldü. ‘National Institute of Sport and Phsysical Education’na göre, C ve E vitamin ile selenyum, Antrenman sonucunda oluşan serbest radikallerin kas üzerindeki olumsuz hasarını azaltıyor.

asdasd