Ana sayfa Antrenman Makaleleri Vücut Geliştirme yapanlar için öğütler

Vücut Geliştirme yapanlar için öğütler

2192
0
PAYLAŞ

1-Ağırlık ve Bodyfitness çalışmaları sırasında dinlenme,uyku ve beslenmenize çok dikkat edin.


2-Çalışmalarınıza en erken yemekten 2-3 saat sonra başlayın.Tok karnına asla spor yapmayın.
3-Başlangıç-Orta Safha-İlerlemişler için hazırlanan programları takip edin,verilen programların dışına çıkmayın.
4-Hangi hareketlerin hangi kas gruplarını çalıştırdığını bilin,Body building terminolojisini öğrenin,egzersizlerin doğru ve püf noktalarına dikkat edin.
5-Günlük çalışmalarınıza mutlak suretle 5’-7’lik bir ısınmayla başlayıp nabzınızı 110-120 atım /dak.arasına getirdikten sonra ısınmış halde programlarınıza başlayın.(Bunu kısa süreli bisiklet,koşu,ip atlama,yerinde sıçrama ile sağlayabilirsiniz)
6-Günlük çalışmalarınıza ısındıktan sonra, setlerinize ise warm-up setler ile (hafif kilo ile 15-20 tekrarlar) başlayın.
7-Çalışmalar sırasında tamamen çalıştırdığınız kas grubuna konsantre olun,nasıl geliştiğini ve hareketi yaparken kasın aldığı şekli hissetmeye çalışın.
8-Ter emici,rahat pamuklu giysiler giyin,tercihen ön ucu korumalı spor ayakkabı giymeye özen gösterin.Elinizden düşebilecek ağırlıklar,ayak parmaklarınıza zarar verebilir.
9-Çalışma programınızdaki hareketleri ne çok hızlı ne de çok yavaş yapın.Farklı metotlar için profesyonellerin seçtiği ağır kaldırış ve indiriş şekillerini uygulamayın.Normal süratle programınızdaki hareketleri yapmaya devam edin.
10-Hareketler sırasınca mutlaka doğru nefes alıp verin.Ağırlıklar kaldırılırken nefes verin,indirilirken nefes alın.Kısacası zorlanırken nefesinizi tutmayın.
11-Ağırlık programınızı uygularken çalıştırdığınız kas grubunun dinlenmesi ve nabzın normale dönmesi için kas grubunu kasarak aktif dinlenme yapın.Bu süre 1 dakikayı geçmemelidir.
12-Dambıl ve barlara takılan ağırlıkları mutlaka emniyet mandalı takıp sabitledikten sonra kullanınız.
13-Kapasitenizi aşan aşırı ağırlıklarla çalışmayınız.
14-Antrenman programına başlamadan önce doktor kontrolünden geçmeniz gerektiğini unutmayınız!
15-Antrenman programı sırasında uygulamaları eşli yapmakta yarar vardır.Eşli (Buddy) çalışma sistemi çok önemlidir.
16-Antrenmanların aynı saatlerde yapılması sporcunun uyum süreci açısından önemlidir.
17-Antrenmanlar doğru teknikle,doğru tutuş,kavrayış,,itiş ve bırakma hareketleriyle yapılmalıdır.
18-İki antrenman süresi dinlenme süresi 24-48 saati aşmamalıdır.
19-Ağırlıklı çalışmalarına yeni başlayanlar bel/omur rahatsızlıkları için öncelikle mide ve sırt/bel kaslarını kuvvetlendirmelidir.
20-Ağırlık çalışmaları;serbest ağırlık ile çalışma (SAÇ)(free weight training) ve ağırlıklı makinalarda (AMÇ) (weight machines) çalışma diye ikiye ayrılmaktadır.SAÇ(FWT) ise kendi içinde dambıl ve barbell ile yapılan kaldırmalar diye bölümlere ayrılmaktadır.Programlar her iki çalışma şeklini de kapsamalıdır.
21-Temel olarak ağırlık çalışmalarında;
-Sırt düz ve dikey tutulmalı,topukların altı yüksek olmalıdır.
-Mümkünse ayakta ağırlık kaldırılmamalıdır.
-Omurga daima dik,ayaklar omuz hizasında açık olmalıdır.
-Bedenin üst bölgesindeki kasların çalıştırılması için oturur ya da uzanmış pozisyonda çalışmak daha uygundur.
-İster ayakta ,ister sırt üstü,ister karın üstü hangi pozisyonda çalışılırsa çalışılsın bel bölgesinin sakatlanmaması için sırt ve omurlar dik tutulmalı ve uygun pozisyon seçilmelidir.
22-Programınıza hafif ağırlıkla başlayıp 3-4 haftadan önce ağırlık miktarını değiştirmeyin.
23-Genellikle bir set ortalama 8-15 tekrardan oluşur ve her kas grubuna 2 ya da 3 set yeterlidir.Kas grubuna yönelik olarak 2-3 ayrı hareketle yapılan setler günlük antrenman için idealdir.
Örnek:Biceps için (3*15) Barbell Curl 3 set 15 tekrar
setler arası 1’geçmemeli/hareketler arası 2’-3’ geçmemeli
(3*10) Dambıl Kontrasyon Curl 3 set 10 tekrar
24-Her antrenman sonunda mutlaka (warm-down) soğuma yapın.Soğuma bir aktif dinlenme şeklidir.Çalışma sonrası kan ve kasta biriken laktik asit bu şekilde bünyeden daha çabuk uzaklaştırılır.Düşük tempolu 10-12 dakikalık jogging veya 10 dakikalık stretching soğuma için idealdir.
25-Günlük antrenman defteri tutun.Ne yaptığınızı,kaç tekrar kaç set yaptığınızı,ayda bir kerede en çok kaldırdığınız ağırlık ,aylık,3-6 aylık ölçüleriniz sakatlanma süreleriniz gibi tüm çalışma detaylarını kaydedin.
26-Gelişim sağlandıkça ağırlık ve tekrar sayısı arttırılmalı egzersiz ve setler arasındaki dinlenme süreleri kısaltılmalıdır ve www.bodyforumtr.com okuyun.
27-Gün geçtikçe kendinizi iyice dinleyip,kendi hocanız kendiniz olmalısınız.Egzersizlerin seçimi,miktarı,sırası,tekrarları konusunda söz sahibi olmalısınız.
28-Kolay yönden bir an önce sonuç almayı hedeflemeyin.Yavaş kontrollü ve sindirerek gelişin.
29-Kaslarınızı geliştirirken zihinsel ve ruhsal gelişmeye yönelik çaba içinde olun.Spor yapan kişilerde bulunan soğukkanlılık,sabır,doğru karar verebilme,duygusal denge ve pozitif görüş sahibi olma,kendine güven gibi önemli özelliklere sahip olarak kaslarınızı büyütün.
30-En ALTIN kural ise,tüm antrenman ve çalışma süresince;

VAZGEÇMEYİN ERTELEMEYİN ÜŞENMEYİN..

asdasd