Ana sayfa Beslenme Antrenman Öncesi Beslenme

Antrenman Öncesi Beslenme

2160
0
PAYLAŞ

Spor kadar spordan verim almakta önemlidir. Spordan verim almak için yalnızca spor yeterli değildir. Beslenmenin de sporda büyük önemi bulunmaktadır. Antrenman öncesi beslenme 1 – 4 saat öncesinde yapılması gerekmektedir. Antrenmandan 1 – 4 saat öncesinde yapılacak beslenme şu şekilde olmalıdır;

  • Antrenman öncesinde yapılan bu beslenmenin asıl amacı kan şekerini ve enerjiyi yükseltmektedir. Kan şekerini ve enerjiyi yükseltmesi sporun daha rahat bir şekilde yapılmasını sağlamaktadır. Bu öğünde özel bir beslenme stili uygulamanıza gerek bulunmamaktadır. Protein, karbonhidrat, yağ ve diyet lifinden olan bir beslenme tipi oluşturmanız yeterlidir.
  • Bulgur, makarna, yulaf ve kaju gibi karbonhidrat açısından zengin olan besinleri tercih etmeniz önemlidir. Çünkü bu besinler kan şekerinizi yavaş bir şekilde yükseltmektedir. Kan şekerini yavaş bir şekilde yükseltmesi sebebiyle de kan şekerinin aniden düşmesini engellemektedir. Kan şekeri de yavaş bir şekilde düşmektedir.

Antrenman Hemen Öncesi Beslenme

Antrenman öncesi beslenme ve antrenman hemen öncesi beslenme yapılmaktadır. Antrenman hemen öncesi beslenme antrenmandan 30 dakika önce yapılmalıdır. Antrenmandan otuz dakika öncesinde kendinize bir enerji içeceği hazırlayarak içebilirsiniz. Antrenmandan otuz dakika önce katı besinler tüketilmesi yanlış olmaktadır. Katı besin tüketiminden kaynaklı olarak antrenman süresince yavaşlamaya sebep olabilir. Bunun için de daha çok sıvı besin tüketimi yapılmalıdır. Sıvı besin tüketiminde de mümkün olduğunca yüksek vitamin ve minerale sahip olan içecekler tercih edilmelidir.

asdasd