Ana sayfa Antrenman Antrenmanda Damar Şişmesi

Antrenmanda Damar Şişmesi

3454
0
PAYLAŞ

Antreman sırasında, özellikle vücut geliştirme yapanlarda, ilk dikkat çeken şeylerden birisi damarların genişlemesi ve şişmesi olmaktadır. Bu durumu görülmesinin pek çok nedeni bulunmaktadır. Antreman sırasında gerçekleşen damar şişmesinin nasıl ve neden oluştuğunu ise şu şekilde açıklamak mümkündür;

  • Antreman yapıldığı zaman, kalbiniz daha hızlı ve güçlü çarpar. Bunun durum da kan basıncını arttırır.
  • Damarlarınız ve atardamarlarınızdaki kan daha hızlı akmaya başlar.
  • Damarlarınızda meydana gelen bu ektra basınç, kaslarınızdaki suyun dışarı çıkmasına ve deri altında bulunan ve kasları saran, fascia isimli bağ dokuya geçmesini sağlar.
  • Fascia içerisine dolan su, bağdokunun daha ağır ve yoğun olmasını sağlamaktadır.
  • Kabaran bağdoku, damarları cilt yüzeyine doğru zorlar ve böylece damarlar, şişmiş bir görüntüye kavuşurlar.

Damarların şişmesi durumu insanları genellikle korkutmaktadır ancak bu şişme normal bir durumdur ve korkmayı gerektirmemektedir. Çünkü antreman sonrasında bağdoku içerisine dolan su, kan basıncının düşmesi sonucunda tekrar kaslarınıza dönmektedir. Bu süreç yaklaşık 30 dakika sürmektedir ve bu sürecin sonunda damarlar yine eski haline kavuşmaktadır. Bununla birlikte damarların şişmiş olarak görünmesi pek çok sporcunu sevdiği bir durumdur. Çünkü damarların belirgin olması, vücuttaki yağ oranının az olmasını temsil etmektedir. Antreman sırasında meydana gelen damar şişmelerinin vücut için hiçbir zararı ve hiçbir sakıncası yoktur ve bu güne kadar görülmemiştir. Çünkü bu durumun spor sırasında görülmesi gayet normal bir olaydır.

asdasd