Bent Over Row Nedir? Nasıl Yapılır

  3636
  0
  PAYLAŞ

  Vücut geliştirme ile ilgilenen sporcular farklı hareketler yaparak vücutlarının her bölümünü eşit şekilde geliştirmeye özen gösterirler. Güç kazanmak için yapılan egzersizler profesyonel sporcular tarafından sıkça yapılmaktadır. Yağ yakmak ve kuvvet kazanmak için sporcuların tercih ettiği Bent Over Row hareketi birçok vücut geliştirme sporcusu tarafından tercih edilmektedir. Bu hareketle hem hacim kazanabilir hem de kaslarınızı güçlendirebilirsiniz.

  Bent Over Row Nedir?

  Bu hareket özellikle sırt bölgesinin çalıştırılmasına yönelik bir harekettir.Direnci arttırmak ve kuvvet kazanmak için yapılabilecek olan Bent Over Row hareketi, dengeli bir şekilde yapılmazsa sakatlıklara sebep olabilir. Bu nedenle hareket yapılmadan önce ısınma önemlidir ve egzersiz sırasında dikkatli olunmalıdır. Kaldıracağınız ağırlığı doğru seçerek antrenmana başlamaya dikkat etmelisiniz. Bu hareket arka kol, bel, boyun, omuz, kanat ve üst bacak kaslarını aynı anda çalıştıran çok yönlü bir çalışmadır. Çalışma düzgün bir biçimde yapılmalı veya hareketi tam olarak bilen bir antrenör tarafından gözlenmelidir.Bent over row egzersizi birçok sporcu tarafından en etkili sırt egzersizi olarak kabul edilmektedir.

  Bent Over Row Hareketi Nasıl Yapılır?

  Öncelikle barı ayaklarınızın tam olarak üst kısmında olacak şekilde konumlandırmalısınız. Barı tutacağınız bölümler ve ayaklarınızın arasındaki boşluk omuz eşliğinde olmalıdır. Barı tutarken avuç içlerinizin vücudunuza doğru dönük olmasına dikkat etmelisiniz. Barı kaldırmadan önce kalçanızın hafif çıkık biçimde ve dizlerinizin de hafif kırık bir şekilde olması gerekmektedir. Pozisyonunuzu bu şekilde aldıktan sonra beliniz düz bir şekilde barı kaldırmaya başlayabilirsiniz. Barı kaldırırken derin nefes almaya özen göstermelisiniz. Bu hareketi daha rahat ve verimli bir şekilde gerçekleştirmenize yardımcı olacaktır. Barı kaldırdıktan sonra yavaş bir şekilde tekrar aşağı indirin. Bent Over Row hareketinde barı yere bırakmadan tekrar nefes alarak barı kaldırmanız gerekir. Bu nedenle yapabildiğiniz kadar fazla hareketi tekrar etmeye çalışmalısınız.

  bent-over-row

  asdasd