Barbell Curl

  3884
  0
  PAYLAŞ

  Barbell Curl hareketi kol bükme veya kol çalışma hareketi olarak tanımlanabilir. Ayakta bar ile çalışılan bu hareket vücut geliştirme sporcularının sıkça tercih ettiği bir çalışma türüdür. Bu hareketle biceps bölgesi oldukça etkili bir şekilde çalıştırılmaktadır. Hareket tercihe göre düz veya Z şeklindeki bir bar ile çalışılabilir. Hareket yapılırken dikkat edilmesi gereken belli noktalar da vardır. Çalışma esnasında vücut sabit bir şekilde konumlandırılmalı ve belden güç alınmamalıdır. Böylece hareketten en iyi fayda sağlanabilir. Vücut geliştirme sporuna meraklıysanız veya daha güçlü kollara sahip olmak istiyorsanız mutlaka Barbell Curl Hareketini yapmalısınız.

  Barbell Curl Hareketi Nasıl Yapılır?

  Öncelikle kaldırabileceğiniz kadar ağırlıkla çalışmanızda fayda olduğunu belirtmek gerekiyor. Aksi takdirde hareketi yaparken barı düşebilir veya sakatlıklar yaşayabilirsiniz. Mümkün olduğunca kaldırabileceğiniz en üst seviye ağırlığı seçmeli ancak ağırlığı seçerken de dikkatli olmalısınız. Duruş pozisyonunuz Barbell Curl hareketini yapmadan önce dümdüz bir şekilde olmalıdır. Dirsekler tam vücudun hizasında ayrıca kollar tamamen düz ve gergin bir konumda olmalıdır. Eğer kollarınızı büker ve yanlış konum alırsanız biceps’lerin çalışmasından tam verim alınamayacaktır. Bu nedenle harekete başlanırken duruşunuz oldukça önemlidir.

  Barbell Curl Doğru Formda Yapılması

  Barı tam olarak bel genişliğinde tutarak kaldırmalısınız. Omuz, dirsekler ve bilekler aynı hizada olmalıdır. Barı daha geniş tutmaya çalışmanız bileklerinize veya dirseklerinize zarar vermenize neden olabilir. Hareketi yaparken barı yavaşça baş hizasına doğru kaldırarak yapmalısınız. Hızlı hareket etmeniz sakatlıklara neden olabilir. Bu nedenle barı yavaşça kaldırmalısınız. Barı aşağı indirirken öne doğru eğilmemeye ve dik durmaya dikkat etmelisiniz. Bu şekilde biceps’lerin daha etkili çalışmasını ve hareketten alınan verimin en süt düzeye çıkarılmasını sağlayabilirsiniz.

  asdasd