Ana sayfa Sporcu Gıdaları Beta Alanine Nedir ?

Beta Alanine Nedir ?

2059
0
PAYLAŞ

Beta alanine bir amino asit türüdür. Vücudumuzun bu amino asiti 3 farklı yoldan ürettiği bilinen bir gerçek. Bu amino asit spor öncesi alındığında kasların güçlenmesine ve kasların dayanıklılık özelliklerinin artmasına sebep olur. Kesinlikle doğaldır. Yorgunluk hissinin de ortadan kalkmasına bire birdir.

Beta Alanine’nin içinde B5 vitaminleri bulunmaktadır. Bu amino asit, sindirimden sonra bağırsakta bulunan mikropları temizlemekte faydalıdır. En önemli yararı ise kas ve iskelet yapımızın güçlenmesini sağlamasıdır. Bu amino asit kırmızı et, balık, dana, domuz ve av hayvanlarında oldukça yüksek bir seviyede bulunmaktadır. Peki Beta Alenine ne işe yarar?

Beta Alanine Ne İşe Yarar ?

Kaslarımızın gösterdiği performansı daha fazla yoğunlaştırarak güçlenmesini sağlar. Yani kas seviyesini artırmaya çalışır ve kan dolaşımını normal insan seviyesindekinden daha yükseğe taşır.

Bu amino asit sadece insan üzerinde denenmiştir ve oldukça iyi bir performans ortaya çıkmıştır. Düzgün beslenildiği zaman ise bu amino asit insan vücuduna oldukça faydalı olmaktadır. Haftada %58 oranında bir artış gösterebilir, 10 hafta sonunda bu oran %80’e kadar çıkabilir . En önemli etkenlerinden biri ise yorgunluk seviyesini hissettirmeden bunu en aşağı seviyeye çekmesidir. Özetle sporcular için en faydalı amino asit türlerinden biridir. Gelelim Beta Alenine’nin faydalarına.

Beta Alanine’in Faydaları

Karaciğeri koruyucu etkenleri vardır. Kas yapısını oldukça güçlendirir ve dayanıklı olmasını sağlarken, yorgunluk hissinin en az seviyede hissedilmesine yardımcı olur.

Uzun süreli antrenmanlarda etkisi çok daha büyük seviyelere ulaşır. Kısa antrenmanlarda ise pek yararı görülmemektedir. Bu sebepledir ki düzenli yapılması tercih edilir. Beyin hücrelerimizin daha verimli çalışmasında rol oynar. Bakteri, mikrop, tümörlere karşı bağışıklı sistemimizi yüksek bir seviyede korur. Duyularımızı oldukça keskinleştirir. Uyku düzenimizi geliştirerek daha düzgün ve kaliteli bir uyku almamıza yardımcı olur.

asdasd