Bilek Güreşinde Genetiğin Önemi

  6436
  0
  PAYLAŞ

  Bilek güreşi denilince hepimizin aklına çocukluğumuzda arkadaşlarımızla yaptığımız bilek güreşleri geliyor. Hemen hemen  hepimizin az çok bildiği bilek güreşi günümüzde bir spor dalı olarak kabul ediliyor. Vücut  geliştirme,fitness ve bilek güreşi federasyonu var. Bilek güreşinde yurt içi ve yurt dışında pek çok yarışmalar düzenleniyor ve gençler sportif faaliyetlere katılıyor. Bu spor dalları ile uğraşanlar bilirler kas ve güç esasına dayalı spor faaliyetlerinde genetik bilimi önemli bir yer tutar. Konuyu biraz açmak gerekirse kas ve güç oluşturmanız için vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri almanız gerekiyor. Fakat bu spor dalları ile uğraşanlar normal bir insanın ihtiyacının çok daha fazlasına ihtiyaç duyuyor. Buda sporcu genetiği kavramını ortaya çıkarıyor.

  Güç Sporları Dayanıklılık İstiyor

  Şöyle düşünmek gerekirse bir bilek güreşçisinin beklide normal insanın birkaç katı güce sahip olması gerekiyor. Peki bunu nasıl sağlayacak?  Söz gelimi oturup c vitamini alması için her gün bir kasa mandalina veya A vitamini almak için günlük 5 kilo elmamı yemesi gerekiyor. Tabi bu mümkün değil. Dolayısıyla bu tür spor dalları ile meşgul olan sporcular doğal vitaminler veya vücut genetiğini harekete geçiren bazı enzim ve proteinleri içeren. Gıdalar bulmak durumunda.

  Genetik Bilimi Bu Spor Dallarında Önemli Bir Yere Sahip

  Sporcuların ihtiyaç duyduğu bu maddeleri bir araya getiren genetik bilimi insan anatomisinin hangi bölümlerinde hangi tip vitamine veya proteine ihtiyaç duyduğunu tespit ediyor. Dolayısıyla genetik bilimi hangi bölgenin geliştirilmesi ve güçlenmesi isteniyorsa buna göre bir beslenme ve gıda takviyesi yapılması gerektiğini gösteren önemli bir alan. Örneğin bir bilek güreşi sporcusu daha fazla güçlenmek istiyorsa farklı bir diyet uygulamalı vücut geliştirmek isteyen bir sporcu farklı bir diyet uygulamalı işte buna genetik bilimi ile karar veriyor.

  asdasd