Diyet Programı

  5742
  0
  PAYLAŞ


  Zayıflamak için ve sağlık için diyet programı birçok insan tarafından uygulanması gereken ancak az bir kesim tarafından uygulanan, sağlıklı yaşam formüllerinden bir tanesidir. Diyet programı olarak uygulanabilecek diyet programlarına bakacak olursak yazımızın devamını okuyabilir ve bilgi alabilirsiniz.

  Diyet Programları

  Karatay Diyeti

              Karatay diyeti, diyet programları arasında oldukça meşhur bir diyet programıdır diyebiliriz. Yaşam tarzı olarak nitelendirilen Karatay Diyetinde haftanın ilk günü Pazartesi, kahvaltınızda tereyağında iki adet yumurta ve dilediğiniz kadar tuzsuz olmak kaydı ile siyah veya yeşil zeytin tüketebilirsiniz. Tuzsuz peynir, kuru meyvelerin karışımından bir avuç tüketip şekersiz çay veya form çaylarını tüketebilirsiniz. Öğle yemeğinde ise haşlanmış kırmızı et, bol yeşillikli zeytinyağlı bir salata, bir sebze yemeği ve tuzsuz ayran tüketebilirsiniz. Akşam yemeğinde ise ızgarada balık ve mevsimine göre yeşillikler tüketebilirsiniz.

  Haftanın ikinci gününde, iki adet haşlanmış yumurtayı, labne peyniri, siyah ve yeşil zeytini, maydanoz, yeşil biber ve roka tüketimini kahvaltı öğününde yapabilirsiniz. Öğle yemeğinde Karatay diyet programına göre dolu bir tabak zeytinyağlı lahana veya barbunya veya da karnabahar yiyebilirsiniz. Akşam öğünün de ise haşlanmış tavuk etini, bol salatayı ve bir elmayı diyet programında bir sakınca olmadığı için gönül rahatlığı ile yiyebilirsiniz.

  Çarşamba günü, kahvaltıda zeytinyağı yahut tereyağında iki yumurta ile birlikte pişirilmiş menemeni, labne peyniri tüketebilirsiniz. Ayıca fındık, ceviz ve Antep fıstığı ile beraber bir bitki çayı içebilirsiniz. Öğle yemeği için diyet programında ki menü ise ızgara köfte, zeytinyağlı sebze yemeği, yoğurt ve salata yiyebilirsiniz. İçecek olarak da su yahut ayran içebilirsiniz. Akşam menüsünde ise diyet programına uygun olarak tüketeceğiniz menü ise şu şekilde: bonfile yahut kuzu eti pirzolası, bakla yemeği, zeytinyağlı bir sebze ve bol salata.

  Diyet programında Perşembe gününün kahvaltısında iki adet yumurta ile yapılmış bir omleti, tuzsuz peyniri yahut labne peyniri, siyah – yeşil zeytin ve şekersiz çay tüketebilirsiniz. Ayrıca ceviz, fındık ve badem de tüketmeniz serbest. Öğle yemeğinde diyet programında bonfile ızgara, zeytinyağlı pırasa ya da kereviz tüketebilirsiniz. Domates söğüş, su ve yoğurt da diyet programında bu öğünde tüketilmesi gerekenlerdir. Son olarak akşam yemeğinde ızgara tavuk etini, bol salatayı, zeytinyağlı barbunyayı ve rendelenmiş havuç, turp ile ayranı tüketmeniz gerekmekte.

  Cuma gününde diyet programında sizleri kahvaltı öğününde şunlar beklemektedir: tuzsuz peynir, haşlanmış iki adet yumurta, zeytin, maydanoz, roka, biber, ceviz ve badem gibi yemişlerin yanı sıra şekersiz çay. Öğle arasında diyet programına uygun olarak közlenmiş yeşil biber, ızgara kebap ve domates söğüş ile rendelenmiş turp yiyebilirsiniz. Ve içecek olarak da ayran içmeniz mümkün. Son öğünde ise bol salata, ızgara köfte, yoğurt, zeytinyağlı semizotu yemeği ve bol su tüketebilirsiniz.

  Cumartesi günü diyet programları arasında ünlü olan Karatay diyetine göre kahvaltıda labne peyniri, pastırmalı iki adet yumurta, yeşillik, biber, zeytin ve nanenin yanı sıra içecek olarak da bir bardak süt tüketmeniz gerekmektedir. Öğle yemeğinde yoğurtlu semizotu, ızgara bonfile ve bir kaşık ketentohumu tüketebilirsiniz. Son öğünde ise rendelenmiş turp, ızgara balık, bol yeşillikli salata, kırmızı soğan ve domates ile bir elma yiyebilirsiniz.

  Diyet programında haftanın son gününde ise kahvaltıda tuzsuz peynir ve iki adet yumurta ile yapılmış omlet tüketebilirsiniz. Ayrıca domates, zeytin, biber, roka, maydanoz, ceviz, badem ve şekersiz çay da bu öğünde yer alıyor. Diyet programında öğle öğününde ise şiş kebap, çoban salatası, zeytinyağlı bakla yemeği ve lahana yemeği ile bol su tüketimi gerçekleştirin. Son olarak son öğünde ise ızgarada balık, taze yeşillik işe yapılmış bir salata olması ve közlenmiş kırmızı biber ile bol su tüketebilirsiniz.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  asdasd