Ana sayfa Antrenman Makaleleri En İyi 5 Vücut Ağırlığı Egzersizi

En İyi 5 Vücut Ağırlığı Egzersizi

5087
0
PAYLAŞ

Vücut ağırlığı egzersizi kavramı ülkemiz genelinde tam olarak oturmamış olmakla birlikte sporcular tarafından nerdeyse hiç tercih görmemektedir. Bunun nedeni ise sporun asaletli havasını bozduğu inancıdır. Kaliteli atletler ve şortlarla spor salonlarında güzel kızların arasında ter dökmek ülkemizde yer alan birçok vücut geliştiricisi için çok daha çekici durumdadır. Böylesi bir zihniyet elbette spora olan bakış açısından ve cehaletten kaynaklanmakla birlikte giderildiğinde bireylere büyük oranda katkı sağlamaktadır. İnsanlar vücut geliştirirken salonlarında veya evlerinde bulamadıkları ekipmanlarla yapacakları egzersizleri vücut ağırlığı egzersizleriyle yapabilirler. Bu sayede zamandan ve maddi durumdan çıkar elde ederek sporun hayatlarına olan maddi müdahalesini eskiye çevirebilir, daha tasarruflu ve dinamik bir sporcu olarak hayatlarına devam edebilirler. Aslında burada maksat para değil anladığınız üzere payı seven dostlarımız için biraz dokundurma yaptık şimdi bu vücut egzersizlerinin bizlere neler kazandırdıklarına bakalım.

Vücut ağırlığı egzersizi faydaları saymakla bitmez. Temel spor unsurlarının hepsini birkaç temel egzersizde buluşturup spor salonlarından uzak kaldığınız günlerde antrenman temponuza hiç ara vermeden devam etme şansı bulabilirsiniz. Bunun yanda salonla oldukça yakın bir ilişki içerisinde olsanız bile bu egzersizleri uygulayarak mevcut kondisyon değerlerinizi güçlendirebilir reaktif güç dengenizi olduğundan çok daha fazla seviyelere çıkarabilirsiniz. Bunun yanında potansiyel güç seviyenizi de oldukça iyimser seviyelere çıkarabilir böylelikle kondisyonun yanına fit bir görünüşe sahip olma avantajını da ekleyebilirsiniz. En iyi avantajı da bu egzersizlerin her yerde hemen her ortamda her koşulda sadece kendinizle yapabileceğiniz egzersizler olmasıdır. İstediğiniz her yerde kendinize ait bir spor salonuna sahip olabilir burada eşsiz dakikalar geçirebilirsiniz. Vücut ağırlığı egzersizi tavsiyeleri içerisinde sizler için seçtiğimiz bu 5 tanesini günlük uyguladığınızda çok fazla faydasını görecek mevcut durumunuzun çok daha üzerine çıktığınızı hissedeceksiniz. Hemen bu 5 adet egzersizi anlatmaya başlayalım.

1-AB Roll-Outs

Jimnastik halkası ile de kolayca sağlanabilen bu hareket ile mevcut gücünüzü kısa sürede oldukça fazla düzeyde arttıracak hayallerinizde yer alan vücuda kavuşacaksınız. Böylesi bir harekette olan beklentilerinizi yükseltebilirsiniz. Sandığınızdan çok daha fazla etkiyi bünyesinde barındıran bu hareket sizlere kalıcı ve mevcut gücünüzün üzerine ekleyebileceğiniz bir güç potansiyeli sunacak. Potansiyel güç kazancınıza oldukça olumlu yönde etki yapacak bu hareketle sırt kısmının denge pozisyonu esnasında ki zorlayıcı hareketleriyle sırt kısmında kalıcı kas oluşumunu yakalayabilirsiniz. Temel amacını ve bütünlüğünü plank adı verilen efsane hareket çeşitlerinden alan bu oluşum plank modernizasyonu ürünü olarak gösterilebilir. Hareket üzerinde yapılan birkaç değişiklikle bu hareket vücut ağırlığı egzersizi arasında en iyisi konumuna gelmiştir. Üst beden hareket alanının vücut dengesi ve potansiyel gücüyle sağlanıyor olmas bu hareket ile plank arasında olan en büyük farklardan bir tanesidir.

2-Şınav Egzersizleri

Vücut ağırlığı egzersizi Şınav merkezi alınarak uygulanan oldukça faydalı bir egzersizdir. Şınav temelinde alınan alt yapı ise hareketlerde etki edilen noktalar ve entegre koordinasyondur. Şınav vücudunuzda hiç hayal etmediğiniz yerlerde etkisini gösterir. Bu etkileri aynı oranda her bölgede ihtiyaç duyulduğu şekilde uygulayarak vücudunuzun güzel bir kalıba girmesini sağlar. Omuz, göğüs ve triseps üzerinde olan etkileri oldukça fazla olup oldukça olumlu yöndedir. Bunların yanında vücutta uyguladığı denge politikasıyla vücut dengesine sportif bir yaklaşım kazandıran Şınav her yerde kolay uygulanabilir haliyle her sporcunun odak noktası haline gelmelidir.         Vücudun 4 güç merkezi tarafından ayakta tutuluyor olmasıyla oldukça muazzam bir denge gösterisine ev sahipliği yapan Şınav size büyük katkılarda bulunacak.

3-Bulgarıan Split Squats

Vücut ağırlığı egzersizi türleri arasında en çok bilineni ancak yapılması bir o kadar zor olan bu egzersiz sizi etkileyici performansıyla farklı bir kondisyona ve güce sahip bir adam haline getirecek. Bir destek unsuru ile mevcut hareket odağındaki odak harici dizinizi biraz yerden yükselterek harekete ayırdığınız vücut kapsam alanını arttırabilir, hareketten aldığınız verimi ve hazzı doruklara çıkarabilirsiniz. Öyle ki bu hareket kitaplarda diz ve bacak kasları ve kemik yapısı için uygun gösterilse de temelde kazandırdığı yetilerden bir tanesi de denge ve kalça hareketleridir. Kalça bölgesini diğer antrenmanlarla ilerletemediğiniz kadar fazla ilerletmenizi sağlayan bu hareketle vücut dengenizi oldukça fazla arttırabilir kalıcı sportif bir denge yakalayabilirsiniz. Düzenli bir ağırlık yapacak sizi fazla yormayacak bir ağırlığı hareket boyunca kafanızın üzerinde sabit olarak durdurabilir ya da göğüs hizasında harekete entegre olarak çalıştırabilirsiniz. Bu hareketin verimliliğini arttırmakla birlikte size de ayrı bir çalışma hırsı verecektir.

4-Kendi Ağırlığınız İle Squat!

Hemen herkesin bildiği ancak ismen bilmediği bir hareket olan kendi ağırlığıyla squat yapma hareketi (bazı kitaplarda vücut ağırlığıyla squat olarak da geçer) birçok olumlu yanıyla temel vücut gücüne büyük katkılarda bulunmaktadır. Ayak bileklerine binen yükü omzulayan dizleriniz sayesinde alt bacak bölgesinde oldukça büyük bir güçlenme kaydetme imkanına sahip olacaksınız. Vücut ağırlığı egzersizleri squat unsurunu da kendi ağırlığınıza bağlayarak gerçekleştirirken vücudunuzla yapabileceğiniz maddi kaybı olmayan bir hareket bütününü daha bu listemize ekleme şansı veriyor. Kolaylıkla yapabileceğiniz bu egzersiz ile oldukça faydalı spor dolu dakikalar geçirebilirsiniz. Bununla birlikte potansiyel gücünüze bu hareketle büyük bir katkı sağlayarak kaslarınızı ilerletebilirsiniz.

5-Barfiks İle Güçlü Bir Beden!

Barfiks yapılması zor olan bir egzersiz olmakla birlikte yerine inverted row egzersizlerini kolaylıkla koyabildiğiniz bir yapıya sahiptir. Genel olarak geliştirme yönünü sırt ve omuz kaslarına veren barfiks vücut ağırlığı egzersizi çeşitleri arasında en çok tercih edileni ve en çok faydası dokunanınıdır. Kas gelişimine katkı sağlamasının yanında vücut dengesini kollara vermesi nedeniyle kol ayrıntılarına olan dikkat çekiciliği sayesinde kolların daha dengeli bir hal almasına yardımcı olmaktadır. Böylesi bir hareketle oldukça başarılı antrenmanlar gerçekleştirebilir, kendi vücudunuzu kullanarak eşsiz gelişim süreçleri izleyebilirsiniz. Barfiks vücudunuza farklı pozisyonlar vererek veya tutma halkasını değiştirerek sizlere modifiye etme imkânı sunmaktadır. Bu sayede tercihlerinize göre daha etkili antrenmanlar yapabilirsiniz.

asdasd