Glikozamin

  2256
  0
  PAYLAŞ

  Glikozaminin tam olarak eklem ağrıları ve kireçlenme rahatsızlıklarının tedavi sürecinde büyük bir payı vardır. Vücut geliştirme ile ilgilenen sporcular tarafından kullanılan bu takviye besin Özellik Amerika gibi ülkelerde kullanılmaktadır. Son zamanlarda da ülkemizde de kullanım oranı artmıştır. Şimdi bu takviye besini gelin birlikte daha yakından araştıralım.

   Glikozamin içeriği bakımından bir amino şeker bir enzimdir. Formül olarak C6H13NO5 ile gösterilir.   Genellikle denizde bulunan kabuklu hayvanlardan elde edilmektedir. Vücut geliştirme sporu ile ilgilenen kişilerin spor sonrası oluşan eklem ağrılarının tedavisinde kullanmaktadır. Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre normal olarak alınan ağrı kesici ilaçlara kıyaslandığında glikozaminin daha iyi bir ağrı kesici olduğu yapılan tetkiklerde ortaya çıkmıştır.

   

  Glikozamin eksikliği nedir ?

   Glikozamin eklemleri çevreleyen bir koruyucu görevindedir. Ve vücudumuzda doğuştan bulunur. Dokuları oluşturan maddelerin bir parçası olarak görevlidir. İşte bunun eksikliğinde eklemler tam olarak korunamaz ve eklem rahatsızlıkları ortaya çıkar. Tedavi edilmediği sürece daha büyük işler açabilir. Mesela kemik çıkıntısı. Uzun süre boyunca kemiğe baskı yapmasından dolayı ileriki yaşlarda kıkırdak yapısı yıpranmış olur ve yine glikozamin üretemez.  Vücut eksik olduğu glikozamini dışarıdan alarak bu rahatsızlığını gidermiş olur

  Glikozamin bireylerde yaş  büyüdükçe ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. İnsan bünyesi bir süre sonra glikozamin üretmekte zorlanmaktadır ve glikozamin eksikliği ortaya çıkmaktadır. Kadınlar erkeklere göre daha çok glikozamin kaybı yaşarlar bunun sebebi ise kadınların kemik yapısı erkeklere göre daha güçsüz olmasıdır. Doktor kontrolünde bu rahatsızlığı giderecek tedavi alınması önerilir.

  Günde 500 mg’lık dozlar halinde alınacağı söylenmiştir. Balık yağı ile birlikte kullanımı eklem ve kemik rahatsızlığı olan hastalar için daha faydalı olacaktır. Sebebi ise balık yağının etkili bir madde olmasıdır.

  asdasd