İnterval Nedir, Nasıl Yapılır?

  3482
  0
  PAYLAŞ

   

  İnterval antrenman, kısa ve yoğun koşunun (yada cardio antrenman çeşitlerinden herhangi birisinin) devamında eşit ya da çok az daha uzun bir toparlanma sürecini içeren, temelde vücudu daha yüksek tempolara alıştırma hedefli antrenman. Maksimum oksijen kapasitesini geçmeden (anaerobik solunuma geçmemeiz için) maksimum yağ yakımı hedefli, bir ısınmadan sonra 2 dakikalık oldukça yüksek tempoda koşup, 2-3 dakika nefes düzelene kadar hafif tempo ya da yürüme şeklinde yapılan antrenman bir interval antrenmanıdır. Ancak, tempo antrenmanından farklı olarak, interval antrenmanları, kırmızı çizgimizin üzerine olur; yani yapılan o 2 dakikalık koşu, anaerobik seviyede olmalı, 2-3 dakikalık toparlanma kısmı ise oldukça düşük bir tempoda olmalıdır. İlk zamanlarda zor gelecek olan bu antrenmana zaman vücut alışır ve hem yüksek tempoda hem de düşük tempoda daha güçlü koşulara yol açar.

  Vücutta oluşan tepki ise vo2yi geçmediğimiz için yağ yakımına hiç ara vermeden antrenmanımızı tamamlayarak az da olsa kas kazanıp yarım saatlık süreçte maksimum verim almamız ve kuvvetlenmemizdir. Vücut direncini arttırarak bizi daha yoğunluğu yüksek antrenmanları çıkarmamıza yardım edecektir ve kas gelişimine olumlu bir katkısı olacaktır.

  Peki nasıl yapılır bu interval antrenman?

  Koşu üzerinden intervali size anlatacağım. Yarım saatlik bir cardio antrenmanı planlayalım. Daha önce cooper testi yapmadığınızı düşünerek en basit sistemle anlatacağım. Zorlanmadan 20 dakika koşabildiğiniz hızın 15km/saat olduğunu varsayalım. Başlangıç olarak 1 dakika 8km/saat çok hızlı yürüyerek başladık. 2 dakika 15te koşup 1 dakika 7de yürüyoruz. Sonra 1’e 1 devam ediyoruz. 30 dakikalık antrenman bitiminde 2 dakika 4-5 hızda yürüyerek soğumayıda yapıp antrenmanımıza nokta koyuyoruz.

  interval-antrenman-nedir

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  asdasd