Ana sayfa Antrenman Makaleleri Kısıtlı Zamanı Olanlar Nasıl Bir Antrenman Sistemi

Kısıtlı Zamanı Olanlar Nasıl Bir Antrenman Sistemi

3064
0
PAYLAŞ

Spor salonunda geçirebileceği vakti sınırlı olanların bu vakti en iyi şekilde kullanarak tüm kas gruplarını çalıştırabilmeleri için ideal bir program: istasyon antrenmanı. Bu antrenman türü ile kısıtlı sürede etkili bir vücuda sahip olmak hayal olmaktan çıkıyor.

Klasik antrenmanlardan sıkılanlar, kısa sürede tüm vücudunu çalıştırarak hayalindeki vücut oranlarına bir adım daha yaklaşmak isteyenler için istasyon çalışmaları oldukça uygundur. Peki istasyon çalışması Fitness’ta neyi ifade eder? Spor salonuna geldiniz, genel ısınma egzersizini yaptınız ve istasyon çalışmasına başladınız. İlk hareketteki setinizi tamamladıktan sonra ara vermeden ikinci harekete daha sonra ise üçüncü harekete geçtiniz ve bu şekilde istasyon çalışmanızın tüm hareketini yaptınız. Bu bir turdur. Daha sonra hedefinize uygun olarak aynı turu tekrar edersiniz. Her harekette farklı bir kas grubunu çalıştırdığınız için kısa sürede tüm vücudunuzdaki aksları uyarmış olursunuz. Bu sayede de hem yağ yakımını arttırırsınız hem de kas şişkinliği yani pump sağlanarak ayna karlısında sizi tatmin ve motive edecek bir görüntü elde edersiniz.

Yarım saat içerisinde 8 hareketlik bir istasyon çalışmasını 3 tur yaparak vücudunuzu etkili bir şekilde çalıştırarak, kaslarınızı büyümeye zorlayabilirsiniz. Ağırlık antrenmanınız sırasında aynı anda yağ yakarak hatlarınızı da daha belirgin hale getirebilirsiniz.

İstasyon Çalışma Hareketleri

Göğüs: Tek Taraf Beklemeli (Incline Dumbbell Chest Press)

Sırt: Reverse Grip Pendlay

Biceps: Cable Hammer Curl

Omuz: Side LAteral to Front Raise

Karın: Hanging Leg Raise

Karın: Dragon Flag

Bacak: Jump Squat

Triceps: Cable Hammer Curl

İstasyon Çalışma Hareketi Nasıl Yapılır?

Sehpanın eğimini ayarladıktan sonra Dumbbell’ları dizlerinizden yardım alarak kaldırın ve harekete başlayın. Önce sağ kolunuz ile bir tekrar yapın. Tabi bu sırada sol kolunuz dirseğinizle 90 derece açı yapacak şekilde bekliyor olsun. Daha sonra diğer tarafa geçerek hareketi tekrarlayın. Küçük bir tüyo verecek olursak da: Eğer hareketi tek taraf beklemeli yaparsanız zorluğu bir kat daha arttırmış olursunuz.

asdasd