Ana sayfa Beslenme Ramazanda Beslenme

Ramazanda Beslenme

2822
0
PAYLAŞ

Ramazanda nasıl beslenmeli sorusundan önce ramazanda nasıl beslenmemeli sorusunun cevabı verilmelidir. Ramazanda birçok beslenme hatası yapılmaktadır. Ramazan ayında yapılan en büyük hataların başında sahura kalkmamak gelmektedir.

Geceden yiyip yatmak, sahura kalkmamak kilo almaya sebebiyet vermektedir. Ayrıca yemek yememe süresini de uzattığı için sağlık açısından zarara sebep olabilir. Sahurda tüketilen besinlerin de önemi büyüktür. Sahurda yağlı besinlerin tüketilmesi midenizin bulanmasına sebep olacaktır. Sahurda olabildiğince kan şekeri yükselten besinler tercih edilmelidir.

Bütün gün yemek yenmeyeceğinden dolayı kan şekerini yükselten besinler sayesinde daha sağlıklı bir şeklide oruç tutabilirsiniz. İftarda ise çok fazla ve çok çeşitte yemek yemek yine midenize zarar verecek etkenler arasında bulunmaktadır. Sıvı tüketimi insan vücudu açısından çok önemlidir. Hem böbrek sağlığını korumaktadır. Hem de vücutta sıvı ihtiyacının olması açlık hissi uyandırmaktadır. Vücuda yeterli miktarda sıvı alınması çok önemlidir.
Sahurda yiyeceğiniz besinler daha çok yağsız olan kahvaltılık olarak adlandıracağımız besinler olabilir. Tüm gün su içilemeyeceğinden sahurda yeterli miktarda su tüketimi yapılmalıdır. Yeterli miktarda su tüketimi yapılması gün içinde daha az acıkılmasını da sağlayacak olan sebeptir.İftarda yiyeceğimiz besinler kadar tüketim miktarı da önemlidir. Çünkü bütün gün boş olan mideye birden bire yemek yığılmamalıdır. Yavaş ve az bir şekilde yemek yenilmelidir. Ve tüketilen yiyeceklerin de yine aynı şekilde hafif yiyecekler olmasına özen gösterilmelidir.

Bu konuyla alakalı diğer yazıları okumak için tıklayınız : Beslenme yöntemleri

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

asdasd