Vücutcular Mr. Olympia Yarışmasına Nasıl Katılabilirler

  12701
  0
  PAYLAŞ

  Mr. Olympia yarışmasından sonra tartışmasız Dünyanın en iyi vücut geliştirme sporcusu seçilmiş olur.Bir sonraki Mr. Olympia yarışmasına kadar vücut geliştirmenin Kralı tahtın sahibi odur. Bu ünvanın maddi getirileride şüphesiz büyüktür yüksek rakamlı yeni sponsor anlaşmaları,

  yarışmanın büyük ödülü ve sayısız avantajlar kapısının açılmasıdır. Bu büyük ünvan için Dünyanın dört bir tarafından Profesyonel vücutcular Las Vegas şehrine gelerek savaşırlar peki her profesyonel vücutçu, vücut geliştirme sporunun en büyük ünvanı için yarışabilirmi ? Cevap HAYIR, bu yazımda sizlere Mr. Olympia yarışmasına nasıl katılınır ve kuralları nedir anlatıcam.

  İlk olarak sahip olmanız gereken IFBB Profesyonel yarışmalarına katılmanızı sağlayan IFBB Profesyonel vucutcu kartına sahip olmanız gerekir buna nasıl hak kazanırsınız dİğer bir yazımda anlatıcam.

  Daha sonra profesyonel vücutcular arasında düzenlenen yarışmalara girerek puan kazanılması gerekir. Mr. Olympia yarışmasında yarışmak isteyen tüm profesyonel vücutcular bütün yıl boyunca süren bir eleme serisine girerler bu eleme serisinde hak kazanan sporcular davet edilirler.

  Mr. Olympia

  Bir önceki Mr. Olympia yarışmasında ilk beş sıraya girmiş vücutcular otomatik olarak bir sonraki Mr. Olympia yarışmasında yarışabilirler.
  Sene içersinde yapılan Profesyonel yarışmalarda ilk sırayı alan vücutcular gene direk Mr. Olympia yarışmasına girmeye otomatik hak kazanırlar.
  İlk sırayı alamayan ve bir önceki Mr. Olympia yarışmasında ilk 5 olamayan vücutcular bir puan sistemiyle yarışmaya katılmaya hak kazanabilirler bu puan sistemi şu şekilde gerçekleşir.
  Mr. Olympia Yarışmasına kadar yapılan tüm profesyonel yarışmalarda 2,3,4 ve 5’incilik kazanan profesyonel vücutcular puanlar kazanırlar, bu puanlar her yarışa göre değişebilir aşşagıda hangi yarışmalardan ne kadar puan kazanabilirler listeledim.

  ARNOLD CLASSIC (USA) Yarışmasında birinci olan direk Mr. Olympia da yarışmaya hak kazanır.

  2nd – 8 Puan alır.
  3rd – 7 Puan alır.
  4th – 6 Puan alır.
  5th – 5 Puan alır.

  ARNOLD CLASSIC (SPAIN), NEW YORK PRO, PRAGUE PRO, DUBAI PRO Yarışmalarında birinci olan direk Mr. Olympia’da yarışmaya hak kazanır.

  2nd – 6 Puan alır.
  3rd – 5 Puan alır.
  4th – 4 Puan alır.
  5th – 3 Puan alır.

  ARNOLD CLASSIC (BRAZIL), PITTSBURGH PRO, CHINA PRO Yarışmalarında birinci olan direk Mr. Olympia da yarışmaya hak kazanır.

  2nd – 5 Puan alır.
  3rd – 4 Puan alır.
  4th – 3 Puan alır.
  5th – 2 Puan alır.

  Diğer düzenlenmesi olası IFBB Profesyonel Yarışmalarında birinci olan direk Mr. Olympia da yarışmaya hak kazanır.

  2nd – 4 Puan alır.
  3rd – 3 Puan alır.
  4th – 2 Puan alır.
  5th – 1 Puan alır.

  Bu yarışmalardan kazanılan puanların toplamı diğer Mr. Olympia yarışmasında yarışacak profesyonel vücutcular belirlenir.

  Amatör vücutcular için Mr. Olympia yarışmasına katılma şansı varmıdır ? Evet vardır bunun tek yoluysa Amatör Olympia yarışmasında Overall ( şampiyonlar şampiyonu ) olmaktır. Amatör vücutcular için direk Mr. Olympia yarışmasına katılmanın tek yöntemi budur.

  Diğer bir son yöntemse IFBB Profesyonel Liginin başkanı Jim Manion ve ekibinin joker kart vererek davet ettiği profesyonel vücutcular Mr. Olympia da yarışabilirler. Bu çok istisna durumlarda gerçekleşir.

  Yazan Edip Toçsoy – Vucutcu.coM

  asdasd