Ana sayfa Antrenman Makaleleri Yüksek Ağırlık Mı? Yüksek Tekrar Mı?

Yüksek Ağırlık Mı? Yüksek Tekrar Mı?

2164
0
PAYLAŞ

Vücut geliştirmek isteyenlerin büyük bir kısmının başvurduğu ağırlık kaldırma egzersizleri kas oluşumuna etki ettiği gibi vücudun sağlıklı bir şekilde işleyebilmesine ve şekil alabilmesine de yardımcı oluyor. İnsan vücudunda kasların en duyarlı olduğu egzersiz türü olan ağırlık kaldırma çalışması, vücut geliştirmeye yönelen kişilerde kademeli olarak uygulanmaktadır. Yani ağırlık kaldırma egzersizi vücut geliştirme çalışmasının ilk zamanlarında hafifken ilerleyen zamanlarda setlerin artması ile kademesini artırmaktadır. Her ne kadar ağırlıklar zaman içerisinde artıyor olsa da vücudun belirli bir süre aynı ağırlıkta çalışması kasların bu duruma alışması içinde önemli olmaktadır. Akıllara ise ‘’Yüksek ağırlık mı? Yüksek tekrar mı?’’ sorusu da bu nedenlerden dolayı gelmektedir.
Düzenli Artışlarla Ağırlık
İnsan vücudunun belli bir düzeni vardır. Bu nedenle de vücutta bulunan kasların geliştirilmesinde de aynı düzenin takip edilmesi gerekir. Bunu bir örnekle açıklayacak olursak Ali Bey’in her gün 3 kilometre yürüyüş yapması onun vücuduna bir süre sonra rutinleşmiş bir egzersiz olarak etki etmeyecektir. Yani Ali Bey’in her ay 100 ve ya 200 metre daha fazla yürümesi ile vücudundaki kaslar kendini geliştirmeye başlayacaktır. Bu yüzden vücudun gelişmesi için düzenli bir şekilde egzersizlerin artırılması gerekir. Yüksek ağırlık mı sorusuna düzenli bir şekilde ağırlık demek daha doğru olacaktır.
Yeterli Tekrar Yüksek Tekrardan İyidir
Vücudun belirli bir düzeni olduğu için bu düzenin hemen terk edilmesi zor bir olaydır. Bu nedenle vücut geliştirme egzersizlerinde kişilerin bir anda egzersiz kademelerini artırmaları vücuda şok etkisi yapacaktır. Vücudun aynı egzersizi yüksek miktarda tekrar etmesi de vücutta aynı etkiyi yapacaktır. Yüksek miktarda aynı egzersizin tekrarını yapmak vücudun o egzersizde işlerlik kazanmasını sağlayacaktır. Ancak her şeyin fazlası zarar olduğu gibi bu durumda bir süre sonra kasların gelişimine zarar verecektir. Bu nedenle yüksek tekrar yerine düzenli aralıklarla ve yeterince yapılan tekrarlardan sonra kademeli artışlar yapılmalıdır. Yüksek ağırlıkların bir anda uygulanması kaslara zarar verdiği için kasların yeterli düzeyde tekrarlar yaparak ağırlıklara alıştırılması, daha sonra da ağırlığın artırılması kısa sürede daha fazla verim almayı sağlar.

asdasd