Akdeniz Diyeti

  2322
  0
  PAYLAŞ

  Akdeniz diyetinin temelleri Girit, Yunanistan ve Günay İtalya’nın mutfaklarından oluşmaktadır. Akdeniz diyeti, sağlıklı ve daha az işlenmiş besinleri, daha doğal bir şekilde tüketme şekli olarak bilinmektedir. Akdeniz diyeti denildiği zaman akla, Akdeniz’de tüketilen yiyecekler gelmektedir. Bu diyet, kalp ve damar sağlığı açısından çok önemli besinler içerdiği gibi kansere karşı da koruyucu özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle dünyanın pek çok yerinde uygulanan bu diyet, sağlıklı kilo vermenin yanında, vücut sağlığı için de uygulanmaktadır.
  Akdeniz diyeti genel anlamda kırmızı ette kısıtlı, margarin ve katı yağdan yoksun, tam tahıllar, kuruyemiş, mevsiminde bulunan sebze ve meyveler ve beyaz et ağırlıklı bir beslenme şeklini kapsamaktadır. Akdeniz diyetinde kullanılan yağ zeytin yağıdır. Kilo vermek ve sağlıklı yaşamak için tercih edilebilecek en iyi diyet olan Akdeniz diyetinde, tam tahıllı yiyeceklerden yeşilin her tonunda salatalara, balık ve tavuktan kuru bakliyatlara kadar her türlü besini bulmanız mümkündür. Akdeniz diyeti, şu şekilde uygulanmaktadır; haftanın iki günü deniz mahsulleri ve bir günü de kümes hayvanları ve onlardan elde edilen besinler tüketilir. Süt ve süt ürünleri bu diyette önemli bir yer teşkil ettiği için günlük olarak alınmalıdır.

  Kırmızı et ayda sadece bir kez tüketilebilir. Ara öğünlerinizde bulunan meyvelerin yanında mutlaka yoğurt tüketilmelidir.Her diyette olduğu gibi bu diyet de doktor kontrolünde yapılmalı ve diyete başlamadan önce sağlık kontrolünden geçilmelidir. Bu diyet her diyetisyenin ve yaşam koçunun favorisi arasında yer almaktadır.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  asdasd