Ana sayfa Sağlık Alkolün Kas Gelişimine Zararı

Alkolün Kas Gelişimine Zararı

3199
0
PAYLAŞ
alkol vücut gelişimi

Kas yapımında çalışmak önemlidir. Ne kadar çok çalışırsanız o kadar çok yol alırsınız. Ancak vücut çalışırken de diğer yapmanız gerekenleri de yapmalısınız. Kas yaparken vücut çalışmaktan sonra gelen en önemli faktör beslenmedir. Beslenme bu açıdan dikkat edilmesi ve kontrol altında tutulması gereken bir husustur.
Alkole gelince ise alkolün sporcular tarafından belli amaçlarla kullanıldığı bilinmektedir. Olimpik halterciler ve bazı kuvvet sporcuları alkolün damarları genişletip, kan akışını hızlandırma özelliğinden yararlanmaktadır. Bunun için de alkol tüketimini olimpiyatlarına veya maçlarına çıkmadan önce az miktarda kullanmaktadırlar. Tabi bu örnek olacak bir davranıştır ya da değildir tartışmaya açıktır.
Protein kas yapımında en önemli olan besindir. Protein bir sporcunun her gün tüketmesi gereken besindir. Alkol ise protein etkisi azaltıcı, proteini parçalayıcı bir etkiye sahiptir. Bu sebepten ötürü alkolün kas yapımını engelleyen yönü de bulunmaktadır. Alkolün genel olarak büyüme hormonlarına olumsuz etkisi bulunmaktadır. Alkolün büyüme hormonlarına etkisi ise kaslara elbette olumsuz yansımaktadır. Büyüme hormonlarına takviyenin kaslara olumlu yansıması kadar, büyüme hormonlarında ki bozukluğunun da kaslara olumsuz yansıması gayet doğaldır.
Özetle alkol kas yapımını azaltan bir etkiyi meydana getirmektedir. Alkolün bu etkisinden dolayı da vücut geliştirmek isteyen kişiler alkolü olabildiğince az seviyede tüketmelidir. Alkolü halterli olimpik sporcuların kullanması ise zaten vücut geliştirme işlemlerini tamamlamış olmasından kaynaklanmaktadır.

asdasd