Ana sayfa Beslenme Antrenman Öncesi Neler Yenmeli

Antrenman Öncesi Neler Yenmeli

2304
0
PAYLAŞ

Vücudumuz ne yaparsak yapalım enerjiye ihtiyaç duyar. Özellikle antrenman yapanlar için enerji çok önemlidir. Bu enerjiyi de ancak beslenme ve uyku ile sağlayabiliriz.

Yediğimiz ve içtiğimiz şeyler yani beslenmemiz antrenman performansımız açısından çok önemlidir. Bu nedenle beslenmede besinlerin rolünü iyi anlamamız gerekmektedir. Antrenman öncesi neler yenmeli? Antrenman sonrası neler yenmeli? Antrenmandan ne kadar önce yemek yenilmeli? Tüm bu sorular enerjimizi doğru kullanabilmek adına önemli yer tutuyor.

Antrenmandan Önce Yenmesi Gereken Besin Grupları;

  1. Karbonhidrat tüketin; Antrenman öncesi neler yenmeli listesinin başında karbonhidratlar yerini alıyor. Orta ve yavaş sindirilen karbonhidratlar sizin için iyi bir besin kaynağı olur. Yulaf ezmesi, buğday makarnası, kahverengi ve beyaz pirinç temiz karbonhidratlar dediğimiz yavaş ve orta sindirilen karbonhidratlardandır. Bu karbonhidratlar enerjinizi üst seviyeye taşıyacaktır.

  1. Meyve; C vitamini barındıran meyveler antrenman öncesi yenilmesi gerekli olan besinlerdendir. Portakal, muz ve elma tüketilebilir.

  1. Protein şart; Protein olmayan yemekler yemek sayılmayacağından protein alımı antrenman öncesi çok önemlidir. Tavuk ve hindi eti, yumurta akı ve süt protein bakımından zengin besinlerdir.

  1. Destekleyiciler; Kafein ve arginin kana hızla karışacağı için antrenman öncesi tüketilmesi gerekenlerdendir. Kahve gibi içecekler bu konuda size yardımcı olacaktır.

Antrenman öncesi neler yenmeli sorusu kadar antrenmandan ne kadar önce yenmeli ve antrenmandan sonra ne yenmeli soruları da antrenman yapanlar için oldukça önemlidir.

Besinler antrenmandan ne kadar önce alınıyorsa besinin miktarı da o kadar fazla olmalıdır. İdeal süre antrenmandan 1 veya 1,5 saat öncesi olmalıdır. Tabi ki bu bünyeye göre değişiklik gösterecektir.

Antrenman sırasında glikojen depoları boşalacaktır. Bu sebeple antrenman sonrasında bu depoları doldurmak için karbonhidrat tüketimi gereklidir.

Antrenman öncesi, antrenman sırasında ve antrenman sonrasında sıvı alımı da çok önemlidir. Vücudu susuz bırakmamak sağlık açısından önemlidir.

asdasd