Ana sayfa Antrenman Antrenman Sonrası Kas Ağrılarına Çözüm

Antrenman Sonrası Kas Ağrılarına Çözüm

2523
0
PAYLAŞ

Devamlı spor yapan kişilerde kas ağrıları çok fazla görülmemektedir. Görülse dahi şiddeti azdır. Ancak spora yeni başlayan kişiler ya da ara ara spor yapan kişiler de sıklıkla kas ağrımaları görünmektedir. Bu kas ağrıları günlük hayatta et kesiği diye adlandırdığımız şekilde bir ağrı olmaktadır.
Antrenmanda sonra kas ağrısına çözüm bulmaktan önce antrenmanda nasıl kas ağrısı oluşturmayız diye düşünmeliyiz. Kas ağrılarını azaltmak ya da minimum seviyeye indirmek için antrenmanlarını yavaş yavaş artırmalısınız. Birden ağır sporlar yapmak yerine, sporunuzu ağırlığını ve şiddetini zamanla artırmalısınız. İlk etapta yarım saat ve hafif çalışma ile başlayarak, çalışma sürenizi ve çalışma şiddetinizi gün geçtikçe artırmalısınız.
Sporunuzu zamanla artırmanın yanı sıra bir de spordan önce ve spordan sonra yapacağınız esnetme hareketleri de spordan sonra kas ağrısı çekmenizi azaltacaktır. Vücudunuz ısındırmanız sayesinde hem sporu daha kolay yaparsınız, hem de spor sonrası çekeceğiniz kas ağrılarını azaltmış olursunuz.
Spor öncesi yapacaklarınızı yaptıysanız ancak yine de kas ağrısı çekiyorsanız o halde işte yapacaklarınız;
Dinlenin: Dinlenmek kas ağırsının geçmesi için kesinlikle yapılması gereken ilk eylemdir. Dinlenmeden ağrılarınızın geçme imkânı bulunmamaktadır. Güzel bir dinlenme ile kas ağrılarınızın geçmesine yardımcı olabilirsiniz.
Masaj yaptırın: Masaj vücut etinin ve kasların rahatlamasında önemli bir etken oluşturmaktadır. Güzel bir masaj ile hem cildinizin hem de vücudunuzun dinlenmesini sağlayabilirsiniz.
Soğuk ve Sıcak: Soğuk ile sıcak arasında hızlı geçiş yapmanız kan akışınızı hızlandıracaktır. Bu da sizin kaslarınızın dinlenmesinde büyük bir etkendir. Sauna da bu etkiyi oluşturmaktadır.
Ilık Duş: Duş ağrılar ve yorgunluklar için en iyi çözümdür. Ilık bir duş alarak siz de vücudunuzu rahatlatarak, kas ağrılarınızı dindirebilirsiniz.

asdasd