Ana sayfa Antrenman Makaleleri Bench Press Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bench Press Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

2055
0
PAYLAŞ

Vücut geliştirme sporu ile uğraşan kişilerin salonlarda en fazla tercih ettiği ve yaptığı hareketlerden biri de Bench Press’tir. Üst vücudun çalıştırılmasında ve gelişiminde oldukça etkili olan bu egzersiz doğru şekilde yapılırsa performansın daha da artmasına yardımcı olacaktır. Bench Press, göğüs, ön omuzlar, ön kollar ve tricepsler’in en iyi şekilde çalıştırılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda boynunuzun ve sırt bölgesindeki kasların, bacak ve kalçaların da dolaylı bir biçimde gelişmesine yardımcı olur.

Bench Press Yaparken Hangi Açıda Durulmalı?

Bench Press yapmadan önce sehpaya rahat ve sırtınız düz olacak biçimde uzanmalısınız. Gözünüz barı tuttuğunuz bölgenin tam hizasına gelecek şekilde konumlanmalı, iki ayağınızla güç alacağınız için yere basmalısınız. Üstelik ayaklarınız sadece parmak uçlarında olmamalı ve topuklarınız da tam olarak yere basmalıdır. Bu daha fazla güç almanıza yardımcı olacak bir duruş pozisyonudur. Bacaklarınız omuz genişliği hizasında olmalıdır. Hareket yapılmadan önce kürek kemikleriniz mümkün olduğunca birbirine yakın olmalıdır. Böylece sırtınız daha da geri gidecek ve göğsünüz öne doğru çıkacaktır. Elleriniz arasındaki mesafe 55-70 cm arasında olmalıdır. Bu mesafeyi kısaltıp genişletmeniz mümkündür. Elleriniz birbirine ne kadar yakın olursa triceps’ler o kadar fazla çalışacaktır. Mesafe genişledikçe göğüsler daha fazla çalışır.

Bench Press Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Başparmakla barı kavramadan kaldırmaya kalktığınızda bar üzerinize düşebilir ve büyük sorunlara neden olabilir. Bu nedenle barı tam olarak başparmağınızla kavramalı ve olabildiğince sağlam bir şekilde tutmalısınız. Barı avuç içinin üst bölgesine yakın bir şekilde tutarsanız ağırlık bileklerinizi bükebilir ve bileğinizin zarar görmesine yada barın üzerinize düşmesine sebep olabilir. Barı avuç içlerinizin alt kısmına yerleştirmeli ve bilekleriniz düz bir şekilde barı kaldırmalısınız.

asdasd