Birleşik Set Nedir?

  2918
  0
  PAYLAŞ

  Aynı kas grubuna ait olan farklı iki hareketin mola vermeden üst üste yapılması anlamına gelmektedir. Birleşik set kas grubunu yoran bir yapısı olduğu için özellikle orta düzeyli ve üst düzeyde olan sporcular tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde hem yorucu olabilir. Hem de her hangi bir sakatlanma ile karşı karşıya kalınabilir. Çünkü kaslar normalde çalıştığından iki üç kat daha yoğun bir şekilde çalışmaktadır.

  Birleşik set iki farklı tarzda yapı olan bir seti oluşturmaktadır. Birleşik set öncelikle aynı kas gruplarını çalıştıran iki farklı egzersiz olarak yapılabilir. Bu egzersizde aynı kas grubu ve aynı bölgeler çalışır. İkinci şeklinde ise aynı kas grubu ancak farklı bölgeler çalışır. Her ikisi de tercih edilebilecek yöntemleri oluşturmaktadır. Birleşik set kaslarınızı daha çok çalıştıracağından kas yapma olasılığınız ve yaptığınız kasların oranı da ekstra artış gösterecektir. Birleşik setlerde aynı kas grubun farklı bölgelerinin çalıştırılması daha çok kasların yorulmasına ve daha iyi bir şekilde dinlenilmesini sağlamaktadır.

  Birleşik Set Avantajları Nelerdir?

  1. Yoğunluğu Artırır: Setler arasında ara olmadığından ve aynı kas grupları çalıştırıldığından yoğunluk artmaktadır ve artan yoğunluk hem daha çok kalori vermenize ve yağ yakmanıza sebep olacaktır. Hem de kas yıkımında yani kasların şişmesinde hem artış hem de hız olacaktır.
  2. Çalışma şiddetini artırır. Aynı hareket tekrarlandığından ve aralıksız, molasız bir şekilde tekrarlandığından çalışma şiddeti artırılmaktadır. Çalışma şiddetinin artırılması da çalışma yükünün artırılması ile doğru orantıda olmaktadır. Çalışma yükünün artmasıyla lifler daha çok yorulmaya başlayacaktır ve yorulan liflerin yerine yeni lifler çalışmaya başlayacaktır. Bu durum da sizin kaslarınızın daha çok gelişmesini etkileyecek olan en önemli faktörü oluşturmaktadır.
  3. Çalışma süresini azaltır. Birleşik sette setler arasında her hangi bir dinlenme durumu söz konusu olmadığı için çalışma süresi azalmaktadır. Çalışma süresi azaldığından dolayı da sizin stres yapma oranınız da düşmektedir. Çünkü 1 saatten fazla çalışıyor olmak sizin stres hormonunuzun çalışmasına sebep olacaktır.
  4. Kaslara giden kan akışı aralıksız olarak çalıştığınız için birleşik sette artış olacaktır. Bu da vücudunuzda pump etkisi yaratacaktır.
  asdasd