Ana sayfa Beslenme Bitter Çikolatanın Faydaları

Bitter Çikolatanın Faydaları

2337
0
PAYLAŞ

Çikolata denildiğinde akla ilk gelen cümle ‘sağlıksız beslenme’ olsa da aslında çikolatanın bilimsel olarak da kanıtlanmış olan birden çok faydası bulunmaktadır. Özellikle son dönemde yaygın olarak üretilmeye başlanan ev yapımı, sağlıklı çikolatalar dozunda tüketildiği takdir de vücutta olumlu etkiler bırakıyor.

Çikolatanın kimyasal maddeler ile karıştırılmadığı zaman içerisinde yalnızca kakao yağı, şeker ve çikolata likörü bulunduruyor. Bu sebeple herhangi bir zararlı maddenin bulunmamasından kaynaklı, tüketiminde bir sorun yaşanmıyor. Temelde kullanılan malzemeler bunlar olmakla birlikte bu malzemelere süt eklenmesi halinde sütlü çikolata, bir şey eklenmemesi halinde de bitter çikolata elde ediliyor. Bu ikiliden de daha yararlı olan bitter çikolata olarak biliniyor. Çünkü bitter çikolatanın içerisinde daha fazla kakao bulunduğu için vücutta bıraktığı etki de o yönde olumlu oluyor.

Düzenli bitter çikolata tüketmenin faydaları;

 

Kalp ve Damar Sağlığı

Bitter çikolata birçok meyvenin de içerisinde bulunan Flavanollerleri içerir. Bu maddenin bitter çikolatada, meyvelerde bulunandan çok daha fazlasının bulunduğu bilinmektedir. Bu nedenle flavanoller sayesinde kalp ve damar sağlığı antioksidanlar ile koruma altına alınmaktadır. Bitter çikolatanın antioksidan özelliğinin devreye girmesi için günde bir parça tüketilmesi yeterli görülmektedir.

Kolesterol Dengesini Sağlar

Düzenli tüketimde bitter çikolata kolesterolün düşmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda kan basıncının da düşerek, dengelenmesini sağladığı için yüksek tansiyonu olan hastalara da tavsiye edilmektedir. Kan damarlarının genişlemesine destek olduğu için kanın basıncını düşürerek, rahatça vücutta akımına devam etmesini sağlar.

Kan Şekerini Düzenler

Glisemik indeksi en düşük olan çikolata bitter çikolatadır. Diğer şeker ve çikolataların tüketilmesi kan şekeri dengesini anında değiştirirken, bitter çikolatada dengeye yavaş bir şekilde ulaşılmaktadır. Özellikle şeker hastalığı olan kişilerin ani kan şekeri değişimlerini önlemek için bitter çikolata bulundurmaları yararlı olacaktır.

 

asdasd