Crunch Mı Plank Mı?

  2891
  0
  PAYLAŞ

  İyi bir vücuda sahip olmak ve vücut geliştirmenin en temel aşamalarından birisi de karın kaslarının gelişimidir. Karın kasları vücudun daha güçlü ve çekici görünmesine yardımcı olmaktadır. Bunun için mekik çekmek veya crunch yapmak birçok vücut geliştiricisi tarafından önemli olarak görülmektedir. Ancak plank, mekik veya crunch’a göre çok daha etkili bir karın kası geliştirme yöntemidir. Gövde kasları vücutta karın ve bel kaslarının tamamını kapsamaktadır. Hareketlerin tümü, kuvvetin büyük bir kısmını oluşturan bu kaslara bağımlıdır. Gövdenizi çalıştıracak birçok hareket olmasına rağmen en fazla tercih edilen hareketler crunch ve plank’tir. Karın kaslarının çalışmasına ve güçlenmesine yardımcı olan bu hareketlerden hangisi daha etkili, hangisi tercih edilmeli bunu inceleyelim:

  Crunch Hareketi

  Bu hareket vücuttaki Rectus Abdominis kaslarının çalışmasına ve gelişmesine yardımcı olmaktadır. Baklavalara sahip olmak isteyen bir vücut geliştiricisi sayısız şekilde crunch yapmak zorundadır. Bu hareket yapılırken beliniz bükülüyor ve bu bükülme hareketi beldeki en fazla sinir olan bölgeye gereksiz şekilde baskı uygulamaktadır. Crunch hareketi sırasında omurga C şeklini almaktadır bu da anatomisine ters olan bir durumdur. Ayrıca omurlar ve diskler de bu hareket yapılırken baskı altında kalmaktadır ve zarar görebilmektedir. Bu nedenle crunch vücudun zarar görmesine sebep olabilmektedir.

  Plank

  Bu hareket sırasında omurga düz şekilde kalmaktadır. Crunch hareketindeki gibi omurlara herhangi bir baskı söz konusu değildir. Ayrıca herhangi bir hareket de yok. Plank vücudun sabit, izometrik bir harekettir. Vücuttaki eklem ve kasların uzunluğu ve duruşu değişmemektedir. Bu hareket temel olarak karın ve beldeki kasları çalıştırmakta, ayrıca omuz, kalça ve ön bacak kaslarının da çalışmasına yardımcı olmaktadır. Plank, crunch hareketine göre daha fazla kasın çalışmasına yardımcı olmaktadır. Plank vücutta herhangi bir soruna neden olmazken crunch uzun vadede beldeki sinirlerin zarar görmesine ve disk kaymasına sebep olabilir. Bu nedenle karın kası yapmak için omurgaya etki eden crunch tercih edilmemeli, bunun yerine plank yapılmalıdır.

  asdasd